BENZİNLOG
10
temmuz
2019
araç sigortası
ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI VE FİYATLARI

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, genelde başındaki ‘’zorunlu’’ sıfatı olmadan sadece trafik sigortası olarak anılır. Zorunlu trafik sigortası hareket halindeki motorlu bir aracın herhangi bir kazaya sebep olması durumunda; diğer araçtaki üçüncü şahıslara, araçlara, yayalara verebileceği maddi ve bedeni zararları güvence altına alan bir sigorta türüdür. Aynı zamanda kaza anında hayvanlara zarar verme durumunuz söz konusu olduğunda zarar verdiğiniz hayvanların veteriner masrafları da sigorta tarafından karşılanıyor.  Araç sahiplerinin zorunlu trafik sigortasını yaptırmaları adından da anlaşılacağı üzere zorunlu bir durumdur.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Önemli?

Zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçların trafiğe çıkması yasak. Peki zorunlu trafik sigortası yaptırılmazsa ne olur? Cezası nedir? Araç trafikten men edilir, bilinen deyimiyle aracınız bağlanır. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların kazaya karışması halinde kusurlu tarafların yüzdelerine göre hasarı karşılamak zorunda kalabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Neyi Kapsar? Neyi Kapsamaz?

Zorunlu trafik sigortasının araç sahiplerinin üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları kapsadığını söylemiştik. Ancak bu durum bazen tam olarak anlaşılamayabiliyor.
- Trafik kazasında üçüncü kişilerin veya yayaların yaralanması durumunda her yıl değişen limitler dahilinde tedavi masraflarını sigorta karşılar.
- Zarar verdiğiniz aracın hasar bedelini de poliçede belirtilen limitler kapsamında sigorta karşılar.
- Sebep olduğunuz kaza sebebiyle sakat kalan üçüncü kişilerin olması halinde sigorta tarafından sakat kalan kişiye de yine poliçede tanımlanan limitler kapsamında tazminat ödenir.
- Ölüm durumunda ölen kişilerin birinci derece yakınlarına vefat tazminatı sigorta tarafından ödenir.
- Eğer kaza yaptığınız araçta sizin dışınızda bulunan bir yolcu zarar gördüyse aynı şekilde tedavi masrafları ve gerekli tazminatları sigorta tarafından ödenir.

Pek çok kişinin sigorta kapsamında zannettiği ancak sigorta tarafından karşılanmayan durumlara bakıldığında ise:
Kaza yapılan durumda ister asli kusurlu siz olun isterse karşı taraf olsun fark etmeksizin sigortanız sizin aracınızdaki hasarı kesinlikle karşılamaz. Kusurlu karşı taraf ise, karşı tarafın sigortası sizin hasarınızı öder. Kusurlu siz iseniz kendi masrafınızı cebinizden ödersiniz. Sigortanız ise karşı tarafın hasarını öder.

- Trafik sigortası sadece maddi zararları karşılar. Zarar verdiğiniz kişi veya kişilerin veya yakınlarının hak kazandığı manevi tazminatı zorunlu trafik sigortası kapsamında karşılanmaz.
- Aracınız yanar, çalınır veya doğal afetler sebebiyle zarar görürse zorunlu trafik sigortası zararı karşılamaz.
- Aracınızı duvara, ağaca veya herhangi bir cisime çarptıysanız da bu sebeple oluşacak hasarlar zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanmaz.
- Otoparkta, sokakta veya herhangi bir arazide park halindeyken aracınıza başkaları tarafından verilen zarar da zorunlu trafik sigortası kapsamında karşılanmaz. Ancak zarar veren aracı tespit etmeniz halinde karşı tarafın sigortasının zararı karşılamasını talep edebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 

Zorunlu trafik sigortası limit ve teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir, dolayısıyla standarttır. Zorunlu trafik sigortası fiyatları ve ödeme koşulları ise her sigorta şirketinde farklıdır. Serbest piyasa geçerli olduğu için fiyat değişikliği görülmesi normaldir.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları belirlenirken sigorta şirketleri bazı hususları göz önünde bulundurur. Bu hususları kısaca şöyle açıklayabiliriz:

  • Aracın bağlı olduğu şehirdeki trafik yoğunluğu
  • Aracın bulunduğu şehirdeki trafik kazası istatistikleri
  • Aracın markası ve modeli
  • Aracın hususi ya da ticari olması
  • Aracın kaza durumu, hasarsızlık indirimi zorunlu trafik sigortasına da yansır.
  • Zorunlu trafik sigortasının zamanında ödenip ödenmemesi

Zorunlu trafik sigortası düzenli olarak ödendiğinde bütçenizi çok yormayacak bir miktardır. Fakat yaptırmadığınız takdirde hem aracınızdan olabilirsiniz ve ceza ödemek zorunda kalırsınız hem de olası bir kaza durumunda karşı tarafın hasarını karşılamak için bütçenizi sarsacak büyük miktarlar ödemek zorunda kalırsınız. Bu sebepler göz önüne alındığında zorunlu trafik sigortası aracınız için olmazsa olmaz bir yaptırımdır.

BenzinLitre ile güvenli sürüşler! :)

Tüm içerikler okundu!

Next page