BENZİNLOG
30
kasım
2020
Araç Bakım
Otomobil
Araç Bakım
Otomobil
Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 2020

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 2020

Kış lastiği uygulamasının başlamasına çok az kaldı. Bu yıl pandemi sebebiyle yolculuklar ve tatiller olmasa da mecburen yollarda olan sürücülerin dikkat etmesi gereken bir konu. 2020 Kasım ayının son gününde yola çıkacak tüm sürücüleri ilgilendiren kış lastiği uygulaması başlangıç tarihi 1 Aralık 2020.

2020-2021 Yılı kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak?

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Aralık ve Nisan ayları arasında kış lastiği uygulaması yürürlükte olacak. 1 Aralık 2020- 1 Nisan 2021 tarihleri arasında kalan 4 aylık süreçte kış lastiği uygulaması tüm ticari araçlar için zorunlu tutulacak.

Kış Lastiği Uygulaması Hangi Araçlara Zorunlu?

Kış lastiği uygulaması "ticari" araçlarda zorunlu, "hususi" araçlarda zorunlu değil.

Kış lastiği uygulaması her yıl trafikte can güvenliğini sağlamak amacıyla uygulanıyor. Kışın yağmur kar ve fırtına gibi zorlu hava koşullarında kaza riskini düşürmek böylece can ve mal kaybını en aza indirmek için yapılan kış lastiği uygulaması karayollarında şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan tüm ticari araçlara uygulanıyor. Ticari araçlar (otobüs, kamyon, tır, çekici, tanker, kamyonet, minibüs, ticari otomobil) dışında kalan yani yolcu ve yük taşıması yapmayan hususi araçlar için kış lastiği uygulaması zorunluluğu yok. Zorunluluk olmadığı için cezası da yok. Hususi araç sahipleri kış lastiği uygulaması yüzünden ceza almazlar. Fakat daha güvenli bir sürüş için hususi araçların da kış lastiği kullanması büyük önem taşıyor.

Kış Lastiği Nedir?  Özellikleri Nelerdir?

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Lastik üreticilerinin zeminin yapısını göz önünde bulundurarak tasarladığı kış lastikleri güvenli yol tutuş sağlayarak kış aylarında yolculuklarınızın daha güvenli olmasında büyük rol oynuyor.

2020-2021 Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar?

Kış lastiği uygulaması kapsamında kurala uymayan araçların sürücülerine 776 lira ceza kesilecek. 2020-2021 kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2021 itibarıyle güncellenecek.

BenzinLitre kış koşullarında güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page