BENZİNLOG
23
ocak
2022
Elektrikli Araç
ZES Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti

ZES Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti

Günümüzde özellikle son on yılda dünyanın birçok ülkesinde elektrikli araç kullanımı günden güne artmaktadır. Elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber bu araçların şarj olabilmesi için elektrikli araç şarj istasyonlarına duyulan ihtiyaç da artmaktadır. 

Bu yazımızda Türkiye'nin en hızlı ve en yaygın elektrikli araç şarj istasyonu ağı olan ZES (Zorlu Energy Solutions) şarj istasyonu kurulum maliyetini inceleyeceğiz.

Şarj istasyonlarının kurulum maliyetleri elektrikli araç şarj üniteleri ve istasyon yapısına bağlı olarak değişiklik göstermekte. Elektrikli araçların maliyetlerinin benzinli araçlardan daha az olması onları daha tercih edilir hale getiriyor. Fakat şuan yeterli şarj istasyonu olduğu söylenemez dolayısıyla şarj istasyonlarının kurulumuna ihtiyaç var. Gerekli altyapı sağlandıkça ve güneş panelleri daha etkili bir şekilde kullanılmaya başlandıkça bu istasyonların maliyetleri de kısa sürede geri dönüş sağlayacaktır. Gelin birlikte ZES şarj istasyonları kurulum maliyetine bakalım...

şarj istasyonu


ZES şarj istasyonları kurulum maliyetine gelince bizi iki adet 'yakıt' türü karşılıyor: Alternatif akım (AC) ve Doğrudan akım (DC). AC genelde şahsi kullanımlar için kullanılırken, DC genelde ticari amaçlarla kullanılıyor. ZES firması bize AC ve DC olarak iki tip şarj istasyon sunuyor.

AC şarj istasyonu kurulum maliyeti şu şekilde. AC şarj istasyonunuzu ister evinize, isterseniz de hotel, restoran gibi işletmelerinize kurabiliyorsunuz. Fakat bunu ticari fayda gütmeden hizmet şeklinde yapmanız gerekiyor. Eve kurulan AC şarj istasyonu maliyeti yaklaşık 800$ + %18 KDV olmakla birlikte; hotel, restoran, kafe tarzı işletmelerine kuracağınız AC şarj istasyonu maliyeti ortalama 900$ + %18 KDV. Kurulum maliyeti ise her ikisi için de 6500₺ + %18 KDV. ZES firması bu şarj tipine bayilik vermemekte, yani bu hizmeti şahsi kullanımlar için kâr amacı gütmeden vermeniz gerekiyor. 

DC şarj istasyonu kurulum maliyetine bakalım. DC şarj istasyonu AC'den farklı olarak çok güçlü. Dolayısıyla ev, restoran, hotel gibi şahsi kullanımların yerine; benzinlikler, otoyollar gibi toplu kullanımlara yönelik kuruluşlar tarafından tercih ediliyor. DC şarj istasyonu kurulum maliyeti ise ortalama 50,000$ + %18 KDV. DC şarj istasyonu kurulumu için ZES firmasıyla ticari bir anlaşma yapmanız gerekiyor. 


AC şarj istasyonu


EPDK'nın yayınladığı şarj istasyonu kurulum şartları şu şekilde;

  • Kurulum yapmak isteyen şirketlerden ön lisans ya da lisans istenmiyor
  • Kar amacı gütmemesi gerekiyor
  • Dağıtım şirketlerine şarj istasyonu konusunda bilgi verilmeli
  • Üretim yapan ve tedarik lisansına sahip şirketler tarafından elektrik satılabilir
  • İsim değişikliği, devretme ya da kapatma işlemlerinde dağıtım şirketine bilgi verilmeli

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page