BENZİNLOG
02
ocak
2020
Yakıt
BenzinLitre
Yüksek Oktanlı Yakıt LPG Nedir?

Yüksek Oktanlı Yakıt LPG Nedir?

Oktan sayısı, içten yanmalı motorların çalışması ile ilgili önemli parametrelerden biridir. Yakıtın oktan sayısı, vuruntuya karşı olan dayanımını ölçümleyen bir değer ve aynı zamanda yakıt kalitesi belirtisidir. Oktan sayısı nedir yazımızda oktan sayısının tanımını zaten yapmıştık. Yüksek oktanlı yakıt LPG ile ilgili detaylara bakalım. 

LPG’nin oktan sayısı var mı? 

Yaygın olan yanılgı oktan sayısının sadece benzinli motorlarda geçerli olan bir ölçüt olduğudur. Fakat oktan sayısı LPG buji ateşlemeli motorlarda da kullanılmaktadır. Yani LPG’nin oktan sayısı var mı? sorusunun cevabı: EVET.  

LPG Oktan sayısı nasıl belirlenir?

Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oktan sayısı RON (Araştırma Oktan Sayısı) ile ifade edilmektedir. Türkiye’de ODTÜ ve TÜBİTAK MAM bağımsız araştırma kuruluşları tarafından, ayrıca, Avustralya’da Melbourne Üniversitesi ve Amerika’da California Air Resource Board (CARB) tarafından, araştırma motorlarında LPG’nin RON değerlerinin ölçümü ilgili çalışmalar yapılmıştır. CFR veya BASF gibi araştırma motorları kullanılarak MON ve RON oktan değerleri ölçülmektedir. LPG’ nin RON ve MON değerleri ancak benzinde olduğu gibi CFR veya BASF vb. araştırma motorlarında ölçülerek belirlenebilir. Yapılan araştırmalar ışığında, hacimsel olarak propan içeriği %20’den yüksek olan LPG karışımlarının RON değerlerinin 100’ün üzerinde olduğu tespit edilmiştir.

Yüksek oktanlı yakıt LPG kullanımı motoru nasıl etkiler? 

LPG gibi yüksek oktanlı yakıt kullanımıyla motorun daha geniş ve zorlu kullanım koşullarında kullanılması mümkün olmaktadır. Yüksek oktanlı yakıt olan LPG kullanıldığında, yüksek devir gerektiren kullanım şartlarında (örneğin yokuş kalkışlarında vs.) performans kaybı olmadan ve motorun tork ve çekiş gücünde artış sağlanmaktadır. 

Yüksek oktanlı yakıt LPG kullanımı motorun vuruntusunu azaltır. ODTÜ’de yapılan bir çalışmada motorun daha yüksek sıkıştırma oranıyla çalışması sayesinde yüksek oktanlı yakıt LPG kullanımının motorun performansını, verimliliğini ve kullanım ömrünü artırdığı gözlenmiştir.   

Ayrıca, LPG ve benzin ile çalışan dönüşüm gerçekleştirilmiş çift yakıtlı motorlarda LPG yakıtının kullanılması motorda önemli avantaj sağlayacaktır. Yüksek yüklerde ya da motor soğutma suyunun sıcaklığı arttığında LPG kullanımı yüksek oktanlı olması nedeniyle motorun vuruntu rejimine girmesini önleyecektir.

Tüm içerikler okundu!

Next page