BENZİNLOG
04
mart
2019
Uzun Yol
Yeşil Dalga Sistemi Nedir?

Yeşil Dalga Nedir?

Trafik yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerde trafik akışının rahatlaması amacıyla oluşturulan sistem yeşil dalga sistemi olarak adlandırılır. Yeşil dalga sisteminin uygulandığı yollarda trafik lambaları ve kavşaklar oldukça fazladır. Belirli bir düzen içerisinde yanan trafik ışıkları, yol için belirlenen hızda seyir etme durumunuzda her zaman yeşil ışığı yakalamanızı sağlar. Yeşil dalga sisteminde belirlenen hıza uyarsanız kırmızı ışığa denk gelmeden bulunduğunuz yolu tamamlarsınız. Yeşil dalga sistemi sayesinde hız ihlali sebebiyle olan kazaların da önüne geçilmiştir. Yeşil Dalga Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Kırmızı ışık ihlalinin azalması hedeflenen yerlerde, yoğun trafikli bölgelerde yeşil dalga sistemi uygulanabilir. Yeşil dalga uygulaması sayesinde araçlarda yakıt tüketiminin azalması da bu sistemin diğer faydalarındandır. Bu da daha az hava kirliliği anlamına geliyor. 

Bursa 65+ kavşakta bulunun yeşil dalga ile bu sistemi en çok kullanan şehirlerden biri. 

Kütahya, Tokat, Mersin, Erzincan, Samsun, İzmir, Diyarbakır, Antalya, Ordu, Trabzon, Erzurum, Kocaeli, Denizli gibi şehirlerin yanı sıra Lüleburgaz gibi ilçelerde de 50 km/h seviyelerinde yeşil dalga sistemiyle karşılaşabilirsiniz. 


Tüm içerikler okundu!

Next page