BENZİNLOG
12
mayıs
2021
motosiklet
Yeni Başlayanlar İçin Hangi Marka Motosiklet?

Yeni Başlayanlar İçin Hangi Marka Motosiklet

Yeni motor kullanmaya başlayan birçok sürücünün aklında yeni başlayanlar için hangi marka motosiklet daha mantıklı olur sorusu yatıyor. Başlangıç motoru çok önemlidir. Hakimiyeti sağlayamayacağınız bir motosiklet ile başlarsanız motora hâkim olamaz ve korkarsınız; bu eğitiminizi yavaşlatır hatta engeller. Aynı zamanda kaza riskinizi de çok fazla artırır. Peki yeni başlayanlar için hangi marka motosiklet alınmalı ? Yeni başlayanlar için motor önerileri neler ?


Sizler için motosiklet markalarını ve modellerini listeledik...

1-) Scooter: Sadece gaz ve fren bulunduran scooter’lar, sürüş konforu ve az yakması yönleriyle özellikle kısa mesafeler ve / veya şehir içi kullanımı için uygundur. Motosiklet sürücü adaylarının tercihleri arasında rahatlıkla yerini alabilir.

- Kuba

- SYM

-TVS

-Yamaha

-Honda 

Scooter için en fazla tercih edilen markalardır.

2-) Commuter:  Bu sınıf da tıpkı scooter gibi şehir içi kullanım odaklı, düşük hacimli motor bloğuna sahip, ideal başlangıç motosikletleri arasında. Genelde kurye motoru adıyla anılan motor çeşididir. Oldukça az yakıt tüketiyor, kolay kullanıma sahip ( kıvrak, hafif ve aralardan geçmeye uygun)  motosikletlerdir.

-Honda

-Yamaha

-Bajaj

-Aprilia 

Commuter için en fazla tercih edilen markalardır.

3-) Maxı Scooter: Maxi scooterla, scooter serisinin bir üst modeli denebilir. Genelde 250cc ve üstünde motosiklet hacmine sahip olan maxi scooterlar normal scooterlara göre daha büyük bir görünümü vardır. Uzun yola oldukça uygun bir seri. Maxi scooterlar da otomatik vitesli olmalarına karşın daha ağır ve geniş yapıda oldukları için kullanımları nispeten daha fazla tecrübe gerektiriyor.

-Suzuki

-Honda

-Yamaha 

Maxı Scooter için en fazla tercih edilen markalardır.

"Yeni Başlayanlar İçin Hangi Marka Motosiklet" yazımıza Naked motor serisiyle devam ediyoruz.

4-) Naked: Genellikle bir supersport motosiklet gücüne ve viraj kabiliyetine sahip bu motosikletler supersportlardan farklı olarak çıplak üretilmekteler. Kabaca motorun (güç ünitesinin) kaplanmadığı, bakıldığında motosikletin motorunun görüldüğü sınıfta denebilir. Oldukça güçlü olan bu motosikletlerin manevra kabiliyetleri de yüksektir. Fakat sürücünün uzun yolda pek rahat edeceğini söyleyemeyiz. Ayrıca grenajsız tasarımları sebebiyle rüzgârdan çok fazla etkilenirler.

-BMW

-Honda

-Indian

-Yamaha

-Ducati

Naked için en fazla tercih edilen markalardır.

5-) Chopper: Özellikle Amerikan dizilerinde gördüğümüz motosikletlerdir. Chopper yapım aşamasından itibaren sürücüsüne göre şekillendirilen  kendisine uygun biçimde eklemeler, çıkarmalar, değişiklikler yapılmış halidir.

-Harley Davidson

-RKS

Chopper için en fazla tercih edilen markalardır.

6-) Supersport (Racing Motor):Özellikle sesiyle bile kendini fark ettiren, “kaç basıyor abi bu” denilen motosiklet türüdür. Genellikle 600cc ve 1000cc olarak üretilmektedirler. Bu yüksek performanslı motosiklet için elbette ki yakıtı da gözden çıkarmak gerekiyor. Bu motosiklet türünü kullanmak için oldukça deneyimli olmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

-Kawasaki

-Yamaha

-Honda

-Aprilia 

Supersport (Racing Motor) için en fazla tercih edilen markalardır.
Yukarıda birçok motosiklet tününün en çok tercih edilen markalarından bahsettik .Yeni başlayanlar için hangi model motosiklet alınabilir?

Sizler için ufak bir liste sıraladık.

 - Yamaha ybr 125

  - Yamaha ybr 250

  - Honda cbf 125

  - Honda cbf 250

  -Mondial Drift 125/135/150

  -Bajaj discover 125

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page