BENZİNLOG
06
haziran
2019
Araç Bakım
Otomobil
Yazın Arabaya Hangi Yağ Konur?

Yazın Arabaya Hangi Yağ Konur?

Motor yağı seçimi araç sahipleri için her zaman trend olan konulardan biri. Marka, model konusunda ortak noktayı bulmak oldukça zor. Yakıt tasarrufu, motor aşınması konusunda aracımıza katkı sağlayan motor yağı seçimi oldukça önemli. Bilinmesi gereken nokta ise şu; motor yağı şeçimi yaparken aracınızın markası, yılı, yakıt türü, motor hacmi gibi detayların hepsi söz sahibi. Peki, yaz-kış aynı motor yağını kullanabilir miyiz? Yazın arabaya hangi yağ konur

Eski araçlarda 5.000 km’de, yeni araçlarda ise 15.000-20.000 km’de bir motor yağınızı değiştirmelisiniz.


Motor yağları mineral yağlar, tam sentetik yağlar ve yarı sentetik yağlar olmak üzere 3 kategoriye ayrılıyor. Biz size üretinin önerdiği motor yağını kullanmanızı öneriyoruz. Örneğin, Fiat, Ford, Seat gibi markarla Castrol yağları önerirken farklı markalar, farklı marka motor yağlarını önerebilir. Marka seçiminde kullanıcı yorumu yerine araç üreticisinin yorumunu dikkate almalısınız. Genelde araç kılavuzunda bu bilgiler yazar. 

Yağın kalınlığı, kullandığınız devir önemli gibi yorumlar okuyabilirsiniz. Fakat sürüş tipi bireysel sonuçlar doğurur. Bu tarz yorumların arkası sağlam testlere dayanmıyor! 

Yaz aylarında özellikle üreticinin önerdiği markanın yarı sentetik yağlarını kullanabilirsiniz. Yarı sentetik yağlar mineral yağlara göre sıcakta daha iyi performans gösterir. Üstelik bu yağlar hem daha çevreci hem de daha uzun ömürlüdür. Fakat yarı sentetik yağlar mineral yağlara göre daha pahalıdır. 4 Litresini 80-90 TL seviyesinde fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Motor sıcaklığını dikkate alacaksanız, SAE 5W-20 ve SAE 5W-30 tipi yağları yaz aylarında tercih etmeyin. Bu tip yağlar daha soğuk motor sıcaklığında performans göstermesi için üretilmiştir. SAE 10W ve SAE 20W tiplerini tercih edebilirsiniz. 

Tüm içerikler okundu!

Next page