BENZİNLOG
23
mayıs
2019
Araç Bakım
Yazın Arabaya Antifiriz Konur mu?

Yazın Arabaya Antifriz Konur mu?

Evet, yazın arabaya antifriz konur, mutlaka kullanmalısınız!

Antifiriz isminden ötürü sadece kışın kullanılan bir sıvı olarak düşünülüyor. Fakat bu algı yanlış. Antifriz donmaya karşı direnci ile bilinir. Motorun soğutma sistemine çok ciddi katkıları vardır. Sadece su koyulan sisteme nazaran, metal malzemelerde kireç ve oksit oluşturmaz. Radyatör gibi parçalarda kireç ve oksit oluşması ilerleyen günlerde aracınızın su akıtmasına sebep olabilir. Antifrizin en etkili olduğu nokta tam da burasıdır. Kışın soğutma sisteminin donmasını engellerken, yazın da aracın hararet yapmasını önler, soğutmaya katkıda bulunur. Suyun hem donmasını hem de kaynamasını engeller. Bu sebeple sadece kışın değil 4 mevsim antifriz kullanmalısınız.

Yazın arabaya antifriz koyarken, ne kadar koyacağınız konusunda araç üreticisinin önerdiği oranda kalmanızda fayda var. Özellikle 3 yaşından büyük araçlarda metal parçalarda aşınma daha olası olduğundan antifriz kullanımını ihmal etmemelisiniz. Antifriz kullanımı sayesinde sirkülasyon pompasının ve motorun ömrü uzar. Raf ömrü 5 yıl olan antifrizleri aracınızda 1 yıldan fazla kullanmamalısınız. 

Yazın arabaya antifriz koyarken, antifriz-su oranına bakmalısınız, tablodan bilgi alabilirsiniz. Bomemetre denilen cihazla yada serviste antifrizinizin donma derecesini öğrenebilirsiniz.

Koruma Sıcaklığı Antifriz (%)Su (%)
-401000
-359010
-278020
-227030
-186040
-135050
-63565
-42080
-21090


Tüm içerikler okundu!

Next page