BENZİNLOG
30
mayıs
2019
Araç Bakım
Yazın Araba Su Eksiltiyor

Yazın Araba Su Eksiltiyor

Radyatör yada üst kapak contası kaynaklı aracın su eksiltmesi sık karşılaşılan bir durum olmamasına rağmen sonuçları ağır olabilir. Bu sebeple yazın araba su eksiltiyorsa bu duruma oldukça hızlı bir şekilde çözüm getirmelisiniz. Eğer aracın su eksiltmesini umursamazsanız contalarınızda hatta motorunuzda büyük problemlerle karşılaşabilirsiniz. Akan su motor yağına karışır. Yazın bu durum daha da büyük problem yaratır.  

Yazın araba su eksiltiyorsa yapmanız gereken ilk şey sızıntı yapan noktayı tespit etmektir. Eğer bu konuda maharetli değilseniz bir ustaya danışmanızda fayda var. Aracınız normalde içinde bulunan suyu tüketmez. Yani bir sızıntı yoksa su akmaz, yazın araba su eksiltiyor gibi bir durumla karşılaşmazsınız. Sızıntıların sebebi ise aşınma, yıpranma yada darbe olabilir. 

Arabada Su Eksilten Yer Nasıl Bulunur

Bu durumu kendinizde çok kolay halledebilirsiniz. Peki, nasıl? Aracınızı rölantide çalıştırıp, ara gaz vermeniz gerekmektedir. Eğer araba su eksiltiyor ise su akacaktır. Eğer su aracın içine akıyorsa problem peteklerdedir. Su aracın dışına akıyor ise sorun radyatör kaynaklıdır. Tespit kolay ama müdahaleyi siz değil, bir ustanın yapmasında fayda var.

Servise götürdüğünüzde eğer problem radyatör kaynaklı ise usta, su kaçağı önleyicisi parçalar işe probleminizi çözebilir. Üst kapak contanızın değişmesi gerekebilir. (Bu bir tık daha pahalı bir hizmet) Eğer araç su akıtırken aracı kullanırsanız borularda gevşeme olabilir. Serviste mutlaka kontrol ettirin. Hazır ayak basmışken çatlak var mı diye baktırmakta da fayda var.

Yazın araba su eksiltiyorsa kış aylarına nazaran daha fazla ısınan motorunuz daha çabuk arıza yapabilir. Su kaçakları motor değişimi ile sonuçlanabilir. Fakat bu durum yaza mahsus bir arıza değildir. Aracınız 4 mevsimde de su eksiltebilir. Araba su eksiltiyorsa bunu motor sıcakken anlayabileceğinizi unutmayın. Aracınızı bu şekilde kullanmamanızı öneriyoruz. Masraf azken servise gidin, daha büyük problemler cebinizden daha çok para çıkmasına sebep olur.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

                                                                                                               

Tüm içerikler okundu!

Next page