BENZİNLOG
21
mayıs
2019
Araç Bakım
Yazın Araba Lastik Havası Kaç Olmalı?

Yazın Araba Lastik Havası Kaç Olmalı?

Yazın araba lastik havası için şu değer olsun demek çok rasyonel değil. Lastik basıncında önemli olan lastiğin üzerinde yazan psi de değil. Bu bize maksimum hava basıncını gösterir. Lastik basıncınca doğru değeri bize araç üretici firma verebilir. Bu değer %95 sol ön kapıda iç tarafta mevcuttur. Üretici firmanın verdiği değerler doğrultusunda aracınızın yük varken yada yokken kullanmanız gereken basınç değerine ulaşabilirsiniz. 

Yazın araba lastik havası siz müdahale etmeden de değişebilir. Yazın ısınan hava, lastiklerin genleşmesine sebep olur. Bu da lastik basıncının 1-2 psi artmasına sebep olabilir. Bu noktada lastiklere müdahale edip, basıncını düşürmeniz normal değil. Akşam saatlerinde, hava daha da soğuyunca basınç tekrar eski haline gelecektir. Hava sıcaklığındaki her 10 derece değişim lastiğinizin 1-2 psi basıncında değişiklik olmasına sebep olur. Aşırı bir değişiklik olmadıkça yazın araba lastik havası konusunda üreticinin önerdiği değerlerin dışına çıkmayın.

Maksimum sürüş konforu için yazın lastik hava basıncını düzenli olarak kontrol edin. Maksimum değerde aracı kullanmayın. Yol tutuşunuz azalacak, lastiğiniz aşınacaktır. Lastik basıncınızı kontrol etmek için akaryakıt istasyonlarındaki hava su saatini kullanabilirsiniz.

Yaz lastik basıncı - Kış lastik basıncı değerleri farklı değildir. Üreticinin önerdiği psi değerinde aracınızı kullananın.

Tüm içerikler okundu!

Next page