BENZİNLOG
12
eylül
2021
Araç Bakım
Yazılım Arabaya Zarar Verir Mi?

Yazılım Arabaya Zarar Verir Mi?

Yazılım kelimesi otomobil piyasasında oldukça biliniyor. Genelde yalnızca aracın performansını artırdığı bilinir. Peki yazılım arabaya zarar verir mi? Gelin inceleyelim!

Yazılım en basit tabirle; arabanın beyni ile oynamak, aracın beyninin orijinal halinden değiştirilmesidir. Bu cümleyi okuduktan sonra biraz çekinmiş olabilirsiniz. Çünkü yazılım aracın beynini fabrikasyon kodlamasından farklı bir koda bürüyor. Bu da aracınızı garanti kapsamından çıkarıyorken aynı zamanda fabrikasyon verilerinden farklı veriler elde etmiş oluyorsunuz. Karbon emisyonundan, hızlanma verilerine kadar...

Peki yazılımın tüm zararları ve faydaları nelerdir. Sizin için listeledik;

Yazılımın Zararları

• Aracınız garanti kapsamından çıkar.

• Aracınızın karbon emisyonu artar.

• Aracınızın elektronik aksamında sorunlar görülebilir. 

• Aracınızın performansı düşebilir.

• Aracınızı daha sık bakıma götürmeniz gerekir.

Yazılımın Faydaları

• Aracınızda performans artışı olur.

• Kullanıma bağlı olarak yakıt tüketimi azalabilir.

Yazılım en nihayetinde fabrikanın belirlediği toleransların dışına çıkılarak alınan gücün arttırılması olduğu için bizce pek mantıklı görünmüyor. Peki araba yazılım fiyatları nasıl?

Araba Yazılım Fiyatları

Araba yazılım fiyatları birçok faktöre göre değişkenlik göstermektedir; aracın marka, model, model yılı ve motor hacmi. Elbette bunların dışında yazılım firmasına göre de fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Bir fiyat aralığı vermek gerekirse 1000 TL ile 3000 TL arasında aracınıza yazılım yaptırabilirsiniz.


Sizce bir yıl içinde bir kişi kaç adet araba alıp satabilir? Cevabını öğrenmek için 1 Yılda Kaç Araba Alıp Satabilirim 2021 başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz!

BenzinLitre güvenli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page