BENZİNLOG
30
kasım
2019
Yakıt
Otomobil
Yanlış Yakıt Dolumu

Yanlış Yakıt Dolumu

Araca yanlış yakıt dolumu 2 şekilde yapılabilir: 

Benzinli araca dizel yakıt koymak veya dizel araca benzin koymak

Her iki durumda da depoya yanlış yakıt dolumu yapıldığında araç büyük hasar görür. Bu yüzden dizel tabancası boyut olarak benzin tabancasından daha büyüktür, dizel pompayı benzinli araca sokmaya çalışan bir pompacının hatasını fark etmesi için böyle bir önlem alınmıştır. Bunlara rağmen hatalar yapılabilir. Önlem almak için sürücülerin ödemeyi yaptıktan sonra aldıkları fişten yakıt türünü kontrol etmeleri gerekir. Kontağı çalıştırmadan önce olası bir hatayı fark ederseniz deponuzun serviste temizlenmesi ile sorun kolayca helledilir. Fakat arabanızı çalıştırdıktan sonra aracınıza yanlış yakıt dolumu yapıldığını fark ederseniz aracınızda ciddi hasarlar oluşur. Yanlış yakıt dolumu yüzünden tüm yakıt sisteminin temizlenmesi gerekir ve bu oldukça maliyetlidir.

Benzinli Araca Dizel Yakıt Koymak 

Aracınız benzinliyse ve dizel yakıt konulduysa da ilk etapta motorunuz çalışmayabilir. Zira, dizel benzine oranla daha yoğun olduğu için tutuşması, benzinli araçların aksamına göre daha geç olacaktır. Yani kontağı çalıştırdığınız zaman aracın çalışmaması yüksek bir ihtimal. Ama bir şekilde yakıt tutuştu ve siz yola çıktıysanız, bir süre egzoztan yoğun duman çıkacak, kısa süre sonra da motor duracak ve çalışmayacaktır. Bu da size masraf yolunun göründüğü manasına geliyor.

Dizel Araca Benzin Koymak

Dizel aracınıza benzin konulduysa ve siz kontağı çalıştırıp yola çıktıysanız probleminiz başlamış demektir. Yüksek basınçlı enjektörlere sahip dizel araçlarda kullanılan benzin, motor içi yağlanmayı sağlamıyor. Doğal olarak da siz aracı kullandığınız sürece yüksek hassasiyete ve fiyatlara sahip motor aksamına ciddi zararlar veriyorsunuz. Benzin, dizel yakıta göre daha çabuk tutuştuğu için de kuruluk ve düzensizliğe sebep oluyor. Aksamdaki küçük parçalardan mikron boyutunda kopma ve kırılmalar yaşanıyor ve sonucunda da tamiratı için ciddi paralar harcayacağınız hasarlar oluşabiliyor.

Yanlış Yakıt Dolumu Sorumlusu Kim?

Aracının hangi yakıt tipinde çalıştığını bilmeyen sürücü olma ihtimali çok azdır. Fakat düşük ihtimalde sürücünün yanlışlıkla farklı tip benzin istemesi durumunda dahi olsa pompacının bu durumu fark etmesi ve dikkatle kontrol etmesi gerekmektedir. Şunu da hatırlatmak gerekir ki bir sürücü olarak doğru pompacıyı seçmek de sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış yakıt dolumu sorumlusu kim dendiğinde doğal olarak kimse hatayı kabul etmek istemez. Fakat bu tip olaylarda yanlış yakıt dolumu davaları açılmış ve sonucunda çoğunlukla pompacı ve akaryakıt istasyonu hatalı bulunmuştur.

Aracıma yanlış yakıt dolumu yapıldı. Ne yapmalıyım? 

Yanlış yakıt dolumu yapıldığını ne zaman fark ederseniz edin fark ettiğiniz anda bu durumu akaryakıt istasyonuna bildirmelisiniz. Yanlış yakıt dolumu yapıldığını kanıtlamanız halinde dava açarak haklarınızı savunabilirsiniz. Süreç yasal olarak 15 gündür. Fakat bir aksilik olduğunu fark ettiğiniz anda mümkünse aynı gün bildirmeniz daha faydalı olacaktır.Tüm içerikler okundu!

Next page