BENZİNLOG
09
ocak
2020
Tasarruf
Yakıt Tüketimi
Tasarruf
Yakıt Tüketimi
Yakıt Tüketimini Yükselten Yanlış Uygulamalar

Yakıt Tüketimini Yükselten Yanlış Uygulamalar

Yakıt tüketiminin çok olması, şu anki akaryakıt fiyatlarını göz önünde bulundurunca hepimizin korkulu rüyası haline geliyor. Yüksek yakıt fiyatlarının önüne geçebilmek için internetten, eş dost tarafından, tamirci abiden duyup uyguladığınız ama yine de yakıt tüketiminde herhangi bir azalma göremediğimiz ve hatta tüketimin artmasıyla sonuçlanan birkaç yakıt tüketimini yükselten yanlış uygulamalardan bahsedeceğiz.

Yüksek Oktanlı Benzin Yakıt Tüketimini Azaltır mı?

Hayır, Eğer ki sizin aracınızın motoru yüksek oktanlı benzin için özel üretilmemişse, bu yakıtları kullanmanın yakıt tüketimini azaltmakta bir faydası olmayacaktır. 

Yazın Kış Lastiği Kullanmak

Kışlık lastikler yaklaşık 7° altında yumuşak kalabilmeleri için kauçuk hamurlarıyla üretilirler. Yazın hava 7°'nin çok üstüne çıktığı için bu hamur iyice yumuşar ve yuvarlanma direnci artar. Bundan dolayı yakıt tüketimi de artar. 

Klima Yerine Camları Açmak

Yüksek hızda hareket eden araçlar için, klima kullanmak cam açmaya göre daha tasarrufludur. Cam açmak aracın aerodinamiğini bozacağı için daha fazla tüketime sebep olur. Örneğin, 70 km hızla giden bir araç için klima açmak yakıtı %10, cam açmak ise %20 artışa sebep olacaktır. Yakıt tüketimini azaltmak yerine arttıracaktır.

Araç Eskidikçe Yakıt Tüketimi Artar mı?

Bilinen en yaygın yanlışlardan birisi de bu. Periyodik bakımı yapılan araçlar yıllar geçse de aynı yakıtı tüketmeye devam eder. Araç bakımı, yakıt tasarrufu için çok önemlidir.

Aracı Rölantide Bekletmek

Hareket halinde değilken motoru durdurup yeniden başlatmak, aynı süre boyunca rölantide beklemekten daha çok yakıt tüketir. Çünkü araç çalışırken bir anda yüksek miktarda yakıt yakar.

Hava Filtresini Değiştirmek Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

Modern yakıt enjeksiyonlu motorlar, hava ve yakıt oranını dengede tutuyor. Hava filtresini değiştirmek motorun performansını arttırsa da yakıt tüketimini azaltmıyor. Bunlar başta olmak üzere daha çok fazla kulaktan dolma bilgiler ile aracınızın yakıt tüketimini azaltıp tasarruf edeyim derken bu durum istediğimiz gibi sonuçlanmıyor ve hatta yakıt tüketimi artabiliyor!

Tüm içerikler okundu!

Next page