BENZİNLOG
28
haziran
2019
Araç Bakım
YAKIT TÜKETİMİ HESAPLAMA

Yakıt Tüketimi Hesaplama

Yakıt tüketimi tek bir faktöre bağlı değildir. Yakıt tüketimini etkileyen faktörleri sürücüye ve araca bağlı olmak üzere 2 alt başlıkta sıralayabiliriz:
Sürücüye Bağlı Yakıt Tüketimini Etkileyen Faktörler: Sürüş stiliniz, doğru viteste araç kullanımı, sabit hız, gereksiz yük taşıma.
Araca Bağlı Yakıt Tüketimini Etkileyen Faktörler: Lastik basıncı, motor yağı bakımı, aracınızın genel bakım durumu, modifiyeler ve aksesuarlar, klima kullanımı.

Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Yakıt tüketimi genellikle 100 kilometrede harcanan yakıt miktarı olarak tanımlanır. Yakıt tüketimi hesaplama da aracınızın yol bilgisayarında bulunan ve 100 kilometrede tükettiğiniz yakıtı ifade eden sayıyı 100’e bölerek aracınızın 1 kilometrede kaç litre yakıt tükettiğini görebilirsiniz. 

Bir diğer yöntem ise küçük bir hesaplama işlemi gerektiriyor. Aracınıza yakıt alırken aracınızın kaç kilometrede olduğunu not edin, aldığınız yakıt miktarını da litre cinsinden veya TL cinsinden not edin. Bir sonraki yakıt alışverişinizde kilometreler arasındaki fark size kaç kilometre için kaç litre yakıt tükettiğinizi veya kaç kilometre için kaç TL ödediğinizi gösterecektir.

Örneğin:  Aracınıza 200 Tl’lik benzin aldığınızda 1500. Kilometredeydiniz. Benzinin litre fiyatının 5 TL olduğunu varsayalım. 200 Tl’ye 40 litre benzin almış oluruz. Bir sonraki benzin alışverişinde 2000. Kilometrede olduğunuzu gördünüz. Demek ki aradaki 500 kilometrelik fark için 200 Tl ödemişsiniz. Basit bir doğru orantı ile 1 kilometre için 2.5 Tl ödediğinizi görmüş olursunuz. 40 litre benzin ile 500 kilometre yol kat edebildiğinize göre 1 kilometre için 40/500 işlemiyle 0.08 litre benzin tükettiğinizi görebilirsiniz. Linkteki yazımızdan da en az yakan araba modellerine ulaşabilirsiniz.

Yakında BenzinLitre uygulamasına da yakıt tüketimi hesaplama özelliği eklenecek ve sizi bu hesaplama derdinden kurtaracağız :)
Bunlara ek olarak yakıt tüketimi sürüş tuttuğunuz yolla da ilgilidir ve yola göre de  yakıt tüketiminiz değişiklik gösterir. Aşağıda, bunlar göz önünde bulundurularak yakıt tüketimi hesaplamasının nasıl yapılacağını bulabilirsiniz.

Fabrika Yakıt Tüketimi Hesaplama? 

Fabrika ortamında aracın test edilerek yakıt tüketimi verilerinin belirlenmesidir. Araç test edilirken motorun çabuk ısınacağı en uygun günler seçilir, uçak pistine benzer yollar kullanılır ve en iyi yakıt tercih edilir. Normal koşullar fabrika ortamı kadar kusursuz olamayacağı için aracınızın yakıt tüketim bilgileri ile gerçek değerler birbirini tutmayacaktır. Bu değerler arasında doğal olarak fark olmasının sebebi ise hava ve yol şartlarıdır. Örneğin bir araç fabrika yakıt tüketim verilerine göre 100 km’de 5 litre benzin yakıyorsa gerçekte mutlaka 5 litreden fazla benzin tüketecektir.

Aracınızın kataloğunda şehir içi yakıt tüketimi ve uzun yol yakıt tüketimi değerleri yazar.

Şehir İçi Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Fabrika yakıt tüketimi verileri elde edilirken şehir içi yakıt tüketimi hesaplaması şu şartlarda yapılır:
-Motor soğukken çalıştırılır.
-50 km hız ile 4 ila 19 km arasında yol yapılır.
-Şehir içi yakıt tüketimi hesaplama yapılır.. 

Uzun Yol Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Fabrika yakıt tüketimi verileri elde edilirken uzun yol yakıt tüketimi hesaplaması şu şartlarda yapılır:
-Motor sıcakken maksimum 120 km hız olmak üzere araç 7 kilometre sürülür.
- Araç 3.5 km sabit hızda 3.5 km değişken hızda hareket eder.
-Uzun yol yakıt tüketimi hesaplama yapılır.

Güvenli Sürüşler Dileriz!! :)

Tüm içerikler okundu!

Next page