BENZİNLOG
27
nisan
2019
Yakıt
Tasarruf
Yakıt Tasarrufu Cihazı Nedir

Yakıt Tasarrufu Cihazı

Artık araç sahibi olmak, ciddi bir maddi yükümlülüğü de beraberinde getiriyor. Artan akaryakıt fiyatları sonrasında artık vatandaş yakıt tasarrufu için farklı alternatiflere başvuruyor. Türkiye’de oldukça tercih edilen yollardan biri ise yakıt tasarrufu cihazı. LPG’nin alternatifi diyebiliriz. Yakıt tasarrufu cihazı fiyatları 50 ila 500 TL arasında değişiyor.

LPG dönüşüm ücreti ödemek istemeyen araç sahiplerinin denediği yakıt tasarrufu cihazı, üreticilerin iddiasına göre içindeki mıknatıslar ile yakıt borusundan geçen molekülleri düzenliyor. Başka bir iddiaya göre ise yakıt borusuna bir parça yardımıyla tutturulan yakıt tasarrufu cihazının, kabloyu daraltarak yakıt akışını yavaşlatıyor.  (Bu durum uzun vadede hortumunun basınca dayanamayarak patlamasına sebep olabilir. Aracınız alev alabilir.)

Dizel Araç Yakıt Tasarrufu Cihazı Yorumları

Yakıt tasarrufu cihazı konusunda kullanıcılar maalesef fikir birliğine sahip değil. Kimileri oldukça verimli olduğunu hatta 1 depoda 40-60 km arası daha fazla yol katettiğini iddia ederken, diğer grup para ve zaman kaybı olduğunu dile getiriyor. Dizel araç yakıt tasarruf cihazı yorumlarını listeleyecek olursak

-Yakıt tasarrufu cihazı üreticilerinin Üniversitelerden aldıkları raporlar mevcut. Fakat bu raporlarda, yapılan testlerde araç devri konusunda tutarsızlık söz konusu. Yüksek devir hali hazırda yüksek yakıt tüketimi demek. Yapılan testler doğruyu yansıtmıyor.
-Yakıt tasarrufu cihazı fiyat olarak oldukça ekonomik. Peki depo başı 40-60 km daha fazla yol yaptıran bir araç neden fabrika çıkışlı bir şekilde araçta bulunmuyor? Otomobil üreticileri neden araçlara yakıt tasarrufu cihazı takmıyor?
-Yakıt tasarrufu cihazının TSE belgesi yok
-Cihaz iki mıknatıstan oluşuyor, bu mıknatıslar yakıt borusundan çeken molekülleri düzenleyecek manyetik alanı oluşturmak için yeterli değil.

Dizel araç yakıt tasarruf cihazı yorumları bu şekilde. Bir grup tasarruf ettiğini iddia ederken, karşı grup yakıt borusuna takılan bir klips ile tasarruf edilmeyeceğini, mıknatıs ile yakıt moleküllerini kimyasal değişikliğe uğratmanın mümkün olmadığını savunuyor.

Yakıt Tasarruf Cihazı İşe Yarıyor mu?

ABD Çevre Koruma Ajansına yakıt tasarrufu cihazı konusunda tüketicileri uyarıyor! Yaptıkları testler sonucu cihazın akıt tüketimi ve karbon emisyonu üzerinde bir değişiklik göstermediği belirttiler.


Tüm içerikler okundu!

Next page