BENZİNLOG
20
temmuz
2018
Yakıt
Yakıt Filtresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YAKIT FİLTRESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Motorların yakıt devrelerinde bulunan, yakıtı süzerek enjektöre taşıyan parça yakıt filtresidir. Mazot ve benzin türlerini süzen bu parça motor için büyük önem taşır.  Bu parçanın olmaması durumunda süzülmeyen partiküller aracınızın motorunda ciddi aşınmalara sebep olacaktır. 

Montaj yerlerine göre farklılık gösterebilen bu filtreler ya yakıt deponuzun içinde ya da motor haznesi yuvasında bulunmaktadır.

Yakıt filtresi değişim süresi, üretici firmanın belirlediği kriterlere bağlı olarak şekillenir. Bazı firmalar bunu 10.000 km bazıları ise 20.000 km olarak belirlemiştir.

Yakıt filtreleri çok sık kirlenen bir parça değildir. Bu sebeple aracınızın her periyodik bakımında değiştirmenize gerek yoktur. Ancak 2 bakımda bir yakıt filtresi değişimini öneririz. 

Dizel yakıt benzine göre daha az akışkan ve daha kalındır. Bu da dizel filtrelerin benzine nazaran daha çabuk deforme olmasına neden olur. Aracınız dizel ise her bakımda filtrenizi kontrol ettirmelisiniz. Bu da yaklaşık 10-15 bin km’de bir kontrol ettirmeniz anlamına geliyor.

Yakıt filtresi sık kirlenen bir parça olmamasına rağmen tıkanması durumunda motorunuzun performansında ve çekişinde düşüş olacaktır.  Düzensiz çalışmaya sebep olacak bu tıkanma ileride daha büyük sorunları da beraberinde getirebilir. Hiçbir araç sürücüsü, motorunun aşınmasını istemez. 

Yakıt filtrenizin arızalanması ve yolda kalmanız durumunda BenzinLitre üzerinden Yol Yardımı hizmeti alabilirsiniz. BenzinLitre güvenli sürüşler diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page