BENZİNLOG
22
nisan
2019
Yakıt
Yakıt Analizi Nasıl Yapılır?

Yakıt Analizi Nedir?

Çeşitli kuruluşlar tarafından akaryakıtın belirli standartlara uygunluğunun test edilmesi yakıt analizi olarak adlandırılır. Yakıt çeşitliliğinin artması ile beraber akaryakıt markalarının yakıt analizi ihtiyacı sürekli olarak artmaktadır. Eskiden yakıt analizi yapılırken geçilmesi gereken testler kısıtlıydı. Fakat günümüzde akaryakıt global bir ürün haline dönüştü. Artık yakıt analizi yapılırken ISO, EN ve GOST gibi standartlara uygun yakıt üretilmesi gerekiyor. 

Yakıt Analizi Nasıl Yapılır?

Yakıt analizi yaptırabileceğiniz çeşitli kuruluşlar ve okullar mevcut. Akaryakıt satıcısı olarak kargoladığınız yakıt çeşitli makineler ile teste tabi tutululur. TÜPRAŞ yakıt analizi yapabileceğiniz kuruluşlardan bir tanesidir.  TÜPRAŞ’ın haricinde özel şirketler,TUBİTAK ve ODTÜi,KTÜ, Yıldız Teknik gibi üniversiteler üzerinden yakıt analizi için talepte bulunabilirsin. Yakıt analizi ücretli bir hizmettir.

Motorin analizine baktığımız zaman yoğunluk tayini, Kükürt miktarı tayini, Viskozite Tayini gibi değişkenler ile yakıtınızın uygunluğu test edilir. Benzin analizinde ise motorinle benzer çok sayıda değişken vardır. Yakıt analizinde kontrol edilen değişkenlerin bazıları aşağıdaki gibidir. 

1-Yoğunluk tayini
2-Kükürt miktarı tayini
3-Viskozite Tayini
4-Parlama noktası Tayini
5-Soğuk filitre tıkanma noktası
6-Su ve tortu tayini7-Toplam kirlilik
8-Renk Tayini
9-Pah Tayini
10-YAME İçeriği
11-Distilasyon
12-Bakır Şerit Korozyon
13-Setan İndeksi tayini
14-Setan Sayısı Tahmini

Bunlar parametrelerden bazılarıdır. Yakıt analizi yapılırken toplamda 150’nin üzerinde parametre mevcuttur. Çeşitli deney metodları uygulanarak yetkili kuruluş tarafından yakıt analiziniz yapılır. Piyasada tüm yakıtların yakıt analizi yapılmaktadır.

Tüm içerikler okundu!

Next page