BENZİNLOG
05
mayıs
2021
motosiklet
Yağmur Motosiklete Zarar Verir Mi ?

Yağmur Motosiklete Zarar Verir Mi ?

Trafiğin vermiş olduğu sıkıntılı süreçten bıkmış insanlar için motosiklet, az da olsa bu süreci hafifletiyor. Fakat tabii ki motosikletinde sizi endişelendiren bazı noktaları olabiliyor. Bu noktada da forum sitelerinde çokça karşımıza çıkan "Yağmur motosiklete zarar verir mi?" sorusu, motorcuların merak ettiği sorular arasına giriyor. Çokça tartışma konusu olan yağmurun motora zararları noktasında farklı insanların farklı görüşleri olabiliyor.


Bir kesim nikelaj kısımlarının kalitesine bağlı olarak çabuk yıpranabileceğini, kumandalara su girebileceğini, ve bazı su lekelerinin kalabileceğini dile getiriyor. Diğer bir kesim ise, normal yağmurun hiçbir şekilde motora zarar veremeyeceğini, motosikletin yağmura dayanıklı olarak üretilen bir araç olduğunu, yağmurun motoru paslandırmayacağını söylüyor. Tabi ki çok ekstrem durumlarda onlar da yağmur motosiklete zarar verir diye düşünüyor. Ama neticede iki kesimin de ortak buluştuğu payda, motoru yağmurdan korumak için ufak da olsa bir branda örtülmesinden yana oluyor. Sanırım bu öneriye kulak verip yağmur başlamadan bir branda bulmak en iyisi :)

Yağmurlu Havada Elektrikli Scooter Kullanmak 

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi insanlar trafik sorunlarıyla uğraşmamak için daha pratik yollar arıyorlar. Bu pratik yollardan birisi de elektrikli scooter. Hem fiyat olarak daha uygun hem de yer kaplama sıkıntısı son derece az. Fakat burada da motosiklette olduğu gibi yağmurlu havada elektrikli scooter kullanmanın nasıl olacağı düşüncesi gelebilir. Scooterda dengede kalmak motosiklete göre dengede durmaktan daha zor olduğu için yağmurlu havada scooter kullanmak sizin için daha zor olabilir. Aynı zamanda scooterın elektrikli olması dikkat etmeniz gereken ayrı bir konu. İç aksamının kuru kalması elektrikli scooterlar için son derece önemli bir nokta. Diğer bir önemli bir nokta ise lastikler. Tabii ki, yağmurlu havada elektrikli scooter sürmek düşünüldüğünde lastiklerin kayma riskini de sürücülerin göz önünde bulundurması gerekiyor.

Yağmurda Kaymayan Motosiklet Lastiği

Tabii ki tamamen yağmurda kaymayan motosiklet lastiğinden söz etmek mümkün değil. Bu yüzden lastik türlerini inceleyerek bizim için en uygun olan lastiği seçmek daha doğru olacaktır. Aşağıda 3 farklı motosiklet lastiğini sizin için inceledik: 

  • Sport lastikler, üzerinde fazla diş bulunmamakla birlikte yumuşak kauçuktan yapılmalardır. Bu tip lastikler daha çok spor motosikletlerde kullanılır.
  • Sport / Touring lastikler, orta sertlikteki kauçuktan yapılır ve aynı zamanda sport lastiklere göre daha fazla dişe sahiptirler. Günlük kullanım için uygundurlar.
  • Road / Touring lastikleri, diş sayısının fazla olması ve sert kauçuktan yapılıyor olması nedeniyle aradığımız yağmurda kaymayan lastikler olarak değerlendirebiliriz.  BenzinLitre uygulamasıyla istasyonlardaki güncel fiyatlara anlık olarak ulaşıp çok kolay şekilde tasarruf edebilirsiniz. BenzinLitre ile sorunsuz yolculuklar dileriz...

Tüm içerikler okundu!

Next page