BENZİNLOG
24
ekim
2018
Benzinlik
Araç Bakım
YAĞ DEĞİŞİMİ YAPAN AKARYAKIT İSTASYONLARI

YAĞ DEĞİŞİMİ YAPAN AKARYAKIT İSTASYONLARI

Akaryakıt istasyonlarının sayısı 13.000 e yakın olmakla beraber bazılarında yağ değişim hizmeti verilmektedir. Her zaman dediğimiz gibi artık istasyonlar sadece yakıt ikmali yaptığınız platformlar değil. Bunun çok ötesinde. Akaryakıt istasyonunda satılan yağı satın aldıktan sonra yağ değişim hizmetini ücretsiz olarak alabilirsiniz.


Her akaryakıt markasında da farklı yağ markaları olduğunu unutmayın. Mesela Opet 10w/40 Motor Yağ 65a020 satarken, Shell Helix Ultra Pro Ar L 5W 30 motor yağı satar. Çok fazla markanın yağ değişimi yapan akaryakıt istasyonları var. Yağ değişimi yapan Shell ve Opet istasyonları bunlar arasında en popülerleri.


YAĞ DEĞİŞİMİ YAPMAZSANIZ NE OLUR?

Öncelikle yağ değişimi yaparken yağ çubuğunuzdaki çizgiyi kontrol edin. Yağ çubuğuna ve motorunuzun performansına göre hareket etmenizde fayda var. Eğer yağ değişimi yapmazsanız bir süre sonra aracınızda bulunan yağ işlevini yitirir. Sürtünme sonucu motorunuz ısınma problemi yaşar ve parçalar birbiriyle ısıdan ötürü birleşebilir. Motorunuz bozulur. Yağ değişimi konusunda en doğru bilgiyi de araç üreticinizden alırsınız. Farklı araçlara farklı marka yağlar önerilebilir. Örneğin: Peugeot-Total Motor Yağ olarak bilinir.


Benzinlitre üzerinden yağ değişimi yapan istasyonları filtreleyip, size en yakın yağ değişimi yapan akaryakıt istasyonlarına ulaşabilirsiniz.

Tüm içerikler okundu!

Next page