BENZİNLOG
23
ağustos
2021
Araç Bakım
Vites Kutusu Arızası

Vites Kutusu Arızası

Vites kutusu ya da diğer adıyla şanzıman. Vites kutusu arızası birçok otomobilde çeşitli sebeplerden meydana gelen bir arızadır. Bu yazımızda size "Vites kutusu arızası neden olur?", "Otomatik araçlarda vites kutusu arızası neden kaynaklanır?" sorularından bahsedeceğiz!

Vites kutusunun görevi, motorun ürettiği gücü tekerlere iletmek. Bunu yaparken de hıza göre değişebilen bir dişli sistemi kullanır. Vites kutusu arızalarında genelde üç problem vardır. Bunlar; 

• Vites atmak-değiştirmek zordur

• Vites geçerken ses çıkıyordur

• Viteste gitmiyordur

olarak sıralanabilir. Sırasıyla inceleyelim

Vites Atmak Zordur

Vites atarken ya da vites değiştirirken zorlanıyorsanız ayrıca kuvvet uygulamanız gerekiyorsa debriyajınızda sorun olma ihtimali yüksektir. Bu durumda önce debriyaj kontrol edilmelidir. Debriyajda sorun yoksa vites kutusunda problem olması kaçınılmazdır. 

Vitese Geçerken Ses Çıkması

Vitese geçerken ses çıkarıyorsa bunun en yaygın nedeni dişlilerinde sorun olmasıdır. Eğer dişlilerde sorun görülmemişse bu sefer debriyajda problem görülebilir. En son ihtimal ise şanzıman yağının bitmiş olmasıdır. 

Viteste Gitmiyor

Araç viteste iken gitmiyorsa ilk kontrol edilmesi gereken debriyaj sistemidir. Eğer onda problem yoksa bu kez vites kutusunda bir arıza var demektir. 


Otomatik Vites Araçlarda Vites Kutusu Arızası

Otomatik vites araçlarda vites kutusu ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli şey şanzıman yağıdır. Bu yağ seviyesi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Azalması ve eksilmesi durumunda ciddi sorunlar meydana getirebilir. Bununla birlikte otomatik vites araçlarda vites kutusunun ömrünü uzatmak için vitesi P konumuna getirmeden önce N konumuna, N konumunda iken freni bırakıp el frenini çekme ve ardından tekrar frenle birlikte P konumuna getirmek gerekmektedir. Bu sayede aracın yükü vitese değil el frenine geçmektedir.


Otomatik viteste birkaç harf var. Peki N harfi ne anlama geliyor? Bu sorunun cevabı için Otomatik Vites Araçlarda N Ne Demek? yazımıza göz atabilirsiniz!

BenzinLitre keyifli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page