BENZİNLOG
18
nisan
2019
Araç Bakım
Viraj Denge Çubuğu Nedir?

Viraj Denge Çubuğu Nedir?

Arabanız virajı alırken sağa sola savrulmasını önlemek için kullanılan sistem viraj denge çubuğudur. Viraj denge çubuğu için devrilme çubuğu, viraj çubuğu, stabilazatör, yanal kontrol çubuğu gibi isimler de kullanılır.

Viraj denge çubuğu, siz sağa dönerken aynı aks üzerinde sol tekere baskı uygulayarak sizin güvenli dönüş yapmanızı sağlar. Aynı durum sola dönüşte sağ tekere baskı uygulamak üzere gerçekleşir. Viraj denge çubuğu sayesinde aracın kayma oranı minimuma indirilir. Aracın yol tutuşu artar. Viraj denge çubuğu tek parça ve “U” şeklinde üretilir. Bu sayede burulma durumuna karşı amortisörler ile senkronize bir şekilde çalışır.
On Road şartlarda viraj denge çubuğu oldukça gerekli bir parçadır. Fakat Off Road arazi şartlarında dezavantaj yaratır. Aracın esnekliğini sınırlar. Off Road arazi araçlarının tekerleri genelde bağımsızdır. Yani, tekerler aşağı yukarı hareket ederek arazi yapısına göre hareket kabiliyeti sağlar.

Viraj denge çubuğunu söktürürseniz:
- Yol tutuşu azalır.
- Amartisörlere binen aşırı ağırlık sebebiyle parça ömrü azalır.
- Frenaj verimi düşer.

Eğer şehir içi kullanımda binek bir araca sahipseniz bu parçaya müdahale etmeniz mantıklı değil. Fakat Off Road tipi bir araç sahibiyseniz kullanım eklinize bağlı olarak viraj denge çubuğuna dokunabilirsiniz.

Günümüz son teknoloji araçlarına baktığımız viraj denge çubuğu çok karşılaştığımız bir parça değil. Bunun yerine son nesil bağımsız süspansiyonlar kullanılıyor. Bağımsız süspansiyonlar sayesinde yeni araçların yüksek hızda yol tutuşları daha güçlü hem de virajlarda savrulma durumu minimuma indirilmiş durumda.

Tüm içerikler okundu!

Next page