BENZİNLOG
06
temmuz
2020
Otomobil
Vergi borcu olan araç bağlanır mı? 2020

Vergi borcu olan araç bağlanır mı? 2020

Aracınızın trafikte kurallara uygun şekilde bulunması trafikte güvenliğiniz açısından zorunludur. Koyulan tüm kuralların ardında bir gerekçe olduğunu hatırlatmak isteriz. Önemli kurallardan biri de aracın muayenesinin yaptırılması ve MTV borçlarının ödenmesidir. Muayene ve MTV arasında nasıl bir bağlantı var derseniz, eğer aracınızın MTV borcunu ödemediyseniz aracınıza muayene yaptıramazsınız. Muayenesi olmayan bir araç da hem sürücü için hem de trafikteki herkes için tehlikelidir. 

Vergi borcu olan araç bağlanır ve trafikten men edilir.


Vergi borcu olan araç bağlanırsa ne olur?

MTV borcunuzu ödemediğinizi varsayalım. MTV borcunuz ödenmediği için aracınızın muayenesini de yaptıramadınız. Bu durumda trafiğe çıktığınızda ilk polis çevirmesinde vergi borcu olan araç bağlanır ve trafikten men edilir. Aracınızdan ayrılmak zorunda kalmanın verdiği üzüntüye bir de masraflar eklendiğinde hem maddi hem manevi yönden yıpranmış olursunuz. Aracınızı geri alabilmek için geciktirdiğiniz vergileri faizleriyle birlikte ödemek zorunda kalırsınız. Bunlara ek olarak cezalar ve aracın bağlı kaldığı süredeki park ücreti de faturayı oldukça kabartır. 

Eğer tüm borçlarınızı kapatıp aracınızı geri almazsanız aracınız devlet tarafından borçlarınıza karşılık satılır. Eğer aracınızın satış fiyatı borcunuzdan az olursa eksik kalan miktar icra yoluyla tahsil edilir. 

MTV borcu olan araç bağlanır, aracınızın bağlanmaması için MTV borcunuzu zamanında ödemenizi tavsiye eder

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) gecikirse ne olur? MTV ödemezseniz ne olur?

MTV borcunuzu geciktirmek ya da hiç ödememek size maddi zarar vermekle kalmayıp icraya kadar uzayan bir yoldur. Bu yüzden MTV ödemelerinizi geciktirmeden zamanında yapmalısınız. Her yıl Ocak ayı ve Temmuz ayı MTV ödemeleri yapmanız gereken zamanlardır. MTV borç sorgulama işleminizi Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden yapmanız mümkündür.  MTV borcunuzu geciktirirseniz uyarı alırsınız ve gecikme faiziyle birlikte daha fazla bir miktar ödemek zorunda kalarak üzülebilirsiniz. Uyarı aldığınız halde ödeme yapmazsanız MTV icrasıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. 

MTV icrası nedir?

MTV icrası MTV ödemelerini 2 yıl boyunca yapmayan araç sahiplerine Maliye Bakanlığı tarafından gönderilen icra davasıdır. MTV icrasında ilk adım e-haciz yöntemiyle araç sahibinin banka hesaplarından MTV borcunun alınmasıdır. Eğer araç sahibinin banka hesabında MTV borcu kadar bakiye yoksa icra takibi başlatılır. Tüm içerikler okundu!

Next page