BENZİNLOG
27
nisan
2019
Uzun Yol
Uzun Yolda Kaç Saatte Bir Mola Verilir

Uzun Yolda Kaç Saatte Bir Mola Verilir?

Özellikle uzun seyahatlerde gerçekleşen kazaların büyük kısmı uykusuzluk, yorgunluk ve konsantrasyon düşüklüğü sebebiyle gerçekleşmektedir. Bir an önce gideceğiniz yere varmak için acele etmemeniz, yorulduğunuzda mola vermeniz gerekir. Uzun yolda kaç saatte bir mola verilir sorusuna yanıt bulmak için Forsa şirketinin bir çalışması mevcut.

Ankete katılan kişilerin sürüş ve mola sürelerini analiz eden Forsa, uzun yolda kaç saatte bir mola verilir'e yanıt olarak 2 veya 4 saat arayla mola vermenizi ve kesintisiz sürüş sürenizi uzatmamanızı öneriyor. Uzun yolda mola verdiğinizde mutlaka araçtan inin, yürüyün, temiz hava alın. Dilerseniz kahve için. Fakat uykuluysanız araç kullanmayın. Uykulu araç kullanarak trafiği tehlikeye atarsınız.

BenzinLitre ile güzergahınızda dinlenme tesislerine ulaşabilir, kahve molası verebilirsiniz.

1 Günde En Fazla Kaç Saat Araç Kullanılabilir?

Yasal olarak rakamlara baktığımızda kamyon, tır şöförleri 24 saatte maksimum 9 saat araba kullanılabilir. Bu değer takograflar aracılıyla ölçülür. Araç sürücüsünün 9 saatlik yolculukta 4.5 saat sürelik yarısında 45 mola vermesi gerekir. Bu molalar 1.5 saatte 1 15 dakika olarak da yapılabilir.

Türkiye’deki şöför analizine baktığımızda 10 saatte bir mola veren, günde 12 saat araba kullanan araç sahipleri var. Özellikle uzun yolda 1 günde 6-8 saatten fazla araç kullanmamanızı öneriyoruz.

BenzinLitre iyi Yolculuklar diler. 

Tüm içerikler okundu!

Next page