BENZİNLOG
15
ocak
2021
Araç Bakım
Otomobil
Uzun Yolda Araba Lastik Basıncı Nasıl Olmalı?

Uzun Yolda Araba Lastik Basıncı Nasıl Olmalı 2021 

Aracımızın lastik hava basıncını güvenliğimiz için daima kontrol etmeliyiz. Araç lastiklerinizin iyi durumda olmaması, güvenliğinizi riske atmak demektir. Bir lastik, doğal nedenlerden dolayı basıncının birazını kaybedebilir .Yaklaşık olarak ayda 1 psi (0.076 bar) basınç kaybı normaldir. Bu yüzden ayda bir kez kontrol etmemizde fayda var. Lastik hava basıncı, her aracın farklı modeline ve lastik ebatlarına  göre değişiklik göstermektedir. Buna göre araba lastik basıncı kaç olmalı ? Özellikle yolculuğa çıkmadan önce kontrol etmemiz gereken durumlardan biri olan Uzun Yolda Araba Lastik Basıncı Nasıl Olmalı ? Lastik Basıncı Kendiliğinden Artar Mı?Uzun Yolda Araba Lastik Basıncı Nasıl Olmalı? Hangi türde araç kullanıyorsanız o araç lastikleri basıncı hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Bindiğiniz aracın lastiklerini binmeden daima  kontrol etmeli ve bir aksaklık varsa hemen gidermelisiniz. Lastiklerin hava basıncı yol güvenliği ve performans açısından oldukça önemlidir. Özellikle aracınızdaki yük durumuna göre ayarlamanız gerekmektedir. Lastik havasını aracınıza henüz binmeden veya hava soğukken  kontrol yola çıkmadan önce hava basıncını yüksek değerde ayarlayabilirsiniz. Bu işlemi sürekli  yapmadığınız sürece lastikleriniz yıpranmayacaktır. Uzun yolda lastik havasının arttırılmasının  sebebi lastikler ısınır ve bu da ölçüm değerlerini etkileyebilir. Düşük lastik  hava basıncı lastiğin patlama riskini yükseltir, yol tutuşunu azaltır ve sürücünün kaza riskini artırabilir.

Lastikler için önerilen basınç nerede bulunur?

  • Araç kullanıcı el kitabında 
  • Sürücü kapısı veya yakıt deposu kapağındaki etiket üzerinde

Lastik Hava Basınç Değerleri


Lastik Basıncı Kendiliğinden Artar Mı ?

Aracımızın lastiğine hava bastıktan birkaç gün sonra kontrol ettiğimizde basıncın artığını fark ederiz bu da akıllara "Lastik Basıncı Kendiliğinden Artar Mı?"  sorusunu getirir.

Bu durumun olması mümkün, lastiğimize bastığımız havanın içerisinde bir miktar nem bulunmakta. Bu nem yüksek sıcaklıklarda genleşerek lastik içerisindeki basıncı artırır tam tersi ise  soğuk havalarda lastiğin basını düşerek lastik içerisindeki basıncı ölçtüğünüz zaman ise  daha düşük sonuçlar çıkaracaktır. Bu yüzden mevsim geçişlerinde araç lastiklerinin havalarını kontrol etmek çok önemlidir.

Hangi istasyonlarda Hava Su saatleri var ? Hangilerinde lastik tamiri yapılıyor? Yolda bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilmeniz için BenzinLitre uygulamasını linkten indirebilirsiniz.

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page