BENZİNLOG
01
mayıs
2019
Uzun Yol
Uzun Yolda Araba Dinlendirme

Uzun Yolda Araba Dinlendirme

Özellikle dizel araçlarda motorun dinlenmesi büyük önem taşıyor. Uzun süre araç kullandıktan sonra,durur durmaz kontağı kapatmak dizel motorlara zarar verebiliyor. Aracınız benzinli de olsa önce Formula 1 pilotu gibi kullanıp park ettiğinizde tak diye motoru durdurmamak gerek :) Uzun yolda araba dinlendirme kavramı tam da bu noktada devreye giriyor. Motor ısısı, sürüş stiliniz gibi faktörler hem uzun yol performansına hem de aracınızın ömrüne doğrudan etki ediyor. 

Turbolu araçlarda uzun süre kullanım sonrasında turbonuz ısınır. Bu ısı uzun vadede soğutma yağına zarar verir, tortu ve aşınmalara sebep olur. Bu sebeple uzun yolda araba dinlendirme amacıyla aracınızı durdurduktan sonra motoru rölantide çalıştırın, 1-2 dk sonra kontağı kapatın. Genelde bu hareketi babalarımızdan görüp yadırgamışızdır. Fakat yüksek devirde uzun süre kullandıktan sonra birazcık dinlendirip motoru öyle kapatmanız gerekiyor. Sürüş stiliniz sakinse 10 15 saniye bekleyip kontağı kapatabilirsiniz. Uzun yolda araba dinlendirme süreniz aracı ne kadar zorladığınızla doğru orantılı olarak değişiyor. 

Otomatik vitesli araçlar günlük 5-6 saatin üzerinden kullanıldığında ısınma problemi ile karşınıza gelebilir. Bu sebeple uzun yolda, 2 saatte bir mola vermenizi ve bu molalarda kontağı kapatmanızı öneriyoruz. Uzun yolda araba dinlendirme her ne kadar motor sağlığı için önemli gözükse de sizin de bir şöför olarak mola vermeniz gerektiğini unutmayın.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler

Tüm içerikler okundu!

Next page