BENZİNLOG
26
temmuz
2021
Araç Bakım
Uzun Yol Öncesi Araç Bakım ve Kontrolleri

Uzun Yol Öncesi Araç Bakım ve Kontrolleri

Uzun yol öncesi araç bakım ve kontrolleri ihmal edilmemelidir. Bakalım sürücüler uzun yol öncesi ne gibi bakım ve kontroller yapmalıymış. 

Özellikle yaz aylarında sürücüler daha fazla uzun yol yapmaktadır. Fakat uzun yol öncesi araç bakım ve kontrolleri yaptırmamak tatilinizi mahvedebilir. Uzun yola çıkmadan önce aracınızda bir sorun olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Kısa mesafelerde sorun yaratmayan eksikler uzun yolda başınıza dert açabilir. Bu sebeple uzun yol öncesi araç bakım ve kontrolleri oldukça önemlidir.

Uzun yol öncesi araç bakım ve kontrolleri denildiğinde yapmanız gereken ilk şey kısa yollarda yaptığınız gibi lastiklerinizi kontrol etmektir. Ayrıca araçta yedek lastik bulundurmak da oldukça önemlidir. Şehir merkezine uzak bir noktada lastiğiniz patlarsa yedek lastik bulundurmanın ne kadar avantajlı olduğunu anlarsınız.

Uzun yol öncesi araç bakım ve kontrolleri yaptırırken bir diğer önemli husus da aracınızın fren sistemleridir. Yolda hakimiyeti kaybetmeyeceğinizden emin olmak için mutlaka aracınızın fren sistemlerini kontrol edip bakımlarını yaptırmalısınız.

Aracınızın rot-balans ayarlarını yaptırmanız oldukça önemlidir. Rot-balans aracın ağırlığının lastiklere eşit dağılmasını sağlar. Eğer rot-balans ayarınız bozuksa aracınız sürüş esnasında titremeye başlar ve hakimiyeti kaybedebilirsiniz.

Ön takımdaki aks ve salıncak gibi yapıların kontrol ettirilmesi de oldukça önemlidir. Ön süspansiyonun hayati parçalarından biri olan salıncak özetle ön tekerleri arabaya bağlayan bağlantı elemanıdır. Bu sebeple uzun yol öncesi araç bakım ve kontrolleri yapılırken aks ve salıncak gibi yapıları ihmal etmemelisiniz.


Eğer eskimişse ateşleme sisteminin önemli bir parçası olan buji ve buji kablolarını değiştirmeniz gerekmektedir. Uzun yol öncesi araç bakım ve kontrolleri yaptıtırken buji ve buji kablolarını göz önünde bulundurmazsanız motorda telafisi zor zararlar oluşabilir.

Kontroller esnasında aracınızdaki soğutma sıvıları eksikse tamamlamalısınız. Aksi takdirde aracınızın motoru önemli ölçüde zarar görebilir.

Uzun yol öncesi araç bakım ve kontrolleri yaptırırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da motor ve şanzıman yağlarını kontrol etmektir. Eğer eksikse bu yağları mutlaka tamamlamalısınız. 

Aracın aynalarında kırık varsa aynalarınızı değiştirmelisiniz. Hem siz hem de seyir halindeki diğer araçaların güvenliği için bu oldukça önemli bir husustur. 

Eskimişse silecek süpürgelerinizi değiştirmeniz de sizin yararınıza olacaktır. Unutmayın, uzun yol öncesi araç bakım ve kontrolleri yaptırmak çok daha güvenli bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

Uzun yol öncesi akünüzü kontrol ettirmeniz de oldukça önemlidir. Aracınızın dinamosunun aküyü şarj ettiğinden emin olmalısınız. 

Uzun yol öncesi araç bakım ve kontrolleri yapılırken en önemli noktalardan bir diğeri de amortisör ve süspansiyon sistemlerinin kontrol edilmesidir. Sorunlu amortisörler aracınızın hakimiyetini kaybetmenize sebep olabilir.

Sizin, araçtaki diğer insanların ve seyir halindeki diğer sürücülerin güvenliği için araç bakım ve kontrolleri oldukça önemlidir. Bu sebeple uzun yola çıkmadan önce bu kontrolleri kesinlikle aksatmamalısınız.

BenzinLitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page