BENZİNLOG
28
ekim
2018
Yakıt
Ucuz Yakıt ile Pahalı Yakıt Arasında Kalite Farkı Var mı?

Ucuz Yakıt ile Pahalı Yakıt Arasında Kalite Farkı Var mı?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, Kasım 2018 tarihinde verdiği röportajda "Akaryakıtta vatandaşa önerimiz ucuz olanı tercih etsin." açıklamasında bulundu. Ayrıca Dizel ve euro dizel arasında bir fark olup olmadığıyla ilgili soru alan Mustafa Yılmaz, Standartlar açısından aynı ürünler olduğunu belirtti. Katkılı yakıtların test edilmesiyle ilgili yazımıza da ulaşabilirsiniz.

Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi (AKİS) Nedir?

2011 yılında EPDK, akaryakıtta kayıt dışı işlemleri ve kaçakçılığı azaltmak amacıyla kalite izleme sistemini ve müşteri memnuniyetini esas alan yeni bir izleme sistemini oluşturmaya karar verdi. Sistemle, piyasalardaki şikayetlerin azaltılması ve şikayetlerin daha hızlı çözüme kavuşturulması hedeflendi.


2011 yılından beri Türkiye petrol pazarında dönen tüm akaryakıtın kalitesine yönelik problemlerin tespit edilmesi, teknik düzenlemelerin uygunluğu, dönemsel gelişmelerin coğrafi dağılımı, yorumlanması ve raporlanması için yaz ve kış olmak üzere yılda 2 defa Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi kapsamında çalışmalar yapılmaktadır. AKİS çalışmaları kapsamında her dönem yakıt numuneleri çeşitli illerden toplanır ve motorin numuneleri Toplam Kirlilik, Parlama Noktası ve Damıtma parametreleri, kurşunsuz benzin 95 oktan numune ise Kaynama Noktası Sonu, Araştırma Oktan Sayısı ve Motor Oktan Sayısı gibi parametreler üzerinden değerlendirilir.


Türkiye’de akaryakıt pazarında olan tüm markalar, TSE (Türk Standatları Enstitüsü) tarafından hazırlanan TS EN 228 Otomotiv Yakıtları – Kurşunsuz Benzin - Özelikler ve Deney Yöntemleri ve TS EN 590 Otomotiv Yakıtları-Dizel (Motorin)-Gerekler ve Deney Yöntemleri standartlarına uyarak satış yapabilir.


Türkiye akaryakıt pazarında tüm markalar yakıtı TÜPRAŞ’tan temin eder. TÜPRAŞ’tan alınan yakıta belirli oranlarda katılan katkı maddesi sonrasında satışa sunulur. Bu bağlamda yapılacak olan testlerde kurallara uymayan istasyonların lisanları askıya alınır.


EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz açıklamasında "NERESİ UCUZSA ORADAN ALIN" diyerek akaryakıtın kalitesine güvendiğini dile getirmiştir. Hali hazırda yapılan son AKİS raporuna göre Motorin numunelerinin %98,5’i, Kurşunsuz Benzin 95 Oktan numunelerinin ise %99,8’I teknik düzenlemelere uygun çıkmıştır.
Teknik testleri geçemeyen numuneler ise Ankara, Aydın, Eskişehir, Hatay, İstanbul ve Konya illerinden alınmıştır. 

BenzinLitre ile en ucuz yakıt nerede, en ucuz yakıt en yakın hangi istasyonda kolayca ulaşabilirsiniz.


İyi yolculuklar!Tüm içerikler okundu!

Next page