BENZİNLOG
25
eylül
2019
Yakıt
LPG
EPDK
BenzinLitre
Turpak Nedir?

TURPAK NEDİR?

Turpak 1999 yılında akaryakıt sektörünü yeniliklerle geliştirmek vizyonuyla kurulan ve akaryakıt sektörüne çözümler sunan bir firmadır. 20 yılda gelinen noktaya bakıldığında ise Turpak 5.500’den fazla istasyon ve 1.000.000’dan fazla araca hizmet veren bir kuruluş olmasıyla geniş bir hizmet ağına sahiptir.

Dünyanın ve Türkiye’nin en büyük petrol dağıtım şirketlerinden olan Shell, Opet, Aygaz, BP, Aytemiz, İpragaz, Lukoil, Moil, Total, TP, PO gibi şirketlere taşıt tanıma, tank otomasyonu, pompa otomasyonu gibi hizmetler sunmaktadır. Turpak açılımı ‘’Türkiye Paket Anahtarlamalı Data Şebekesi’’dir. Akaryakıt istasyon otomasyonu, taşıt tanıma sistemleri, uydu takip sistemlerinde uzman bir kuruluş olan Turpak yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli hız ve tipteki bilgisayarların birbirleri arasındaki veri iletişiminin güvenilir, kaliteli, hızlı ve ucuz şekilde bağlantı halinde olmalarını sağlayan bir sistemdir.

TURPAK NE YAPAR?

Turpak’ın birlikte çalıştığı kurumlar akaryakıt ve LPG dağıtım firmaları, filo sahibi şirketlerdir. Turpak otomasyon ürünleri bu firmaların işlerini daha iyi kontrol edebilmelerini, karlılık oranlarını artırmalarını ve maliyetlerini düşürmelerini sağlamakla birlikte daha kaliteli hizmet vermelerine yardımcı olmaktadır.

Turpak, Türkiye’de ilk RFID Taşıt Tanıma Sistemi kurulumları ve ardından, Pompa Otomasyonu, Entegre Tank Otomasyonu, Entegre Market Otomasyonu, RFID Müşteri Tanıma Sistemi, Tanker Otomasyon Sistemi ile sektörü yeniliklerle tanıştırmıştır. Türkiye’de ilk Kablosuz İstasyon Otomasyonu ile sektörü beton kesme işleminden kurtararak önemli bir tasarruf sağlanmıştır.

Turpak’ın görevlerini şöyle sıralamak mümkün:

-Akaryakıt dağıtım şirketlerinin istasyonlarını kontrol edip yönetebilmelerini sağlamak.
-EPDK, Maliye Bakanlığı gibi yasal gereklerini yerine getirebilmek.
-Filo müşterilerine kolaylık sağlamak amacıyla birçok yazılım uygulaması ve proje geliştirmek.

Bugün Türkiye’de ki 1.000.000’nun üzerinde taşıta sahip yaklaşık 35.000 filo sahibi firmanın, 1 yıllık sürede yaratmış olduğu 13 Trilyon TL’lik işlem hacmi, Turpak otomasyon yazılım ve donanımları ile yönetilmektedir.

TURPAK ÜRÜNLERİ

PumpOmat: Pompa satış kontrol
TankOmat: Tank stok kontrol
PetrOmat: Market Satış Stok kontrol ve muhasebesi
FuelOmat: Taşıt tanıma sistemi
TankerOmat: Tanker satış stok kontrol
CentrOmat: Merkezi yönetim sistemi
Uydutek: Araç Takip Sistemi
TCR: Pompa yazar kasa
Monitor+: Mutabakat yönetimi, Merkezi alarm, yakıt kaçak takip sistemi
PetrOloyal: Sadık müşteri yönetim sistemi olarak sıralayabiliriz.

Ayrıca, EPDK’nın (Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu) Akaryakıt Dağıtım Şirketlerine getirmiş olduğu otomasyon ve merkezi takip sistemi zorunluluğu Turpak tarafından müşterilerine Monitor olarak adlandırılan hizmet paketi kapsamında verilmektedir.

Turpak akaryakıt dağıtım şirketlerine uçtan uca sadakat (Loyalty) projeleri geliştirmekte olup, bu kapsamda bireysel istasyon müşterileri için indirim ve puan kazanabilecekleri kart projeleri geliştirmektedir. Turpak tarafından 50’nin üzerinde bu tür proje gerçekleştirilmiştir.Bunlardan bazıları Shell-Partnercard, Lukoil-Licard, Opet-Yakıtkart ve Opet-Otobilim, BP-Routex ve Discount, TP –CrediTP.

Akaryakıt sektörünün haricinde LPG sektörü içinde birçok çözüm üretmekte olan Turpak, özellikle tek bir merkezden tüm LPG istasyonlarında ki satış ve tankları yönetebilen, tüm alarmları gerçek zamanlı takip edebilen PetrOlpg-Scada sistemi ile sektöre katkı sağlamaktadır. Ayrıca LPG dağıtım şirketlerinin LPG sipariş-ikmal sürecini yönettiği ve LPG istasyonunda yaptığı LPG ikmali ile birlikte gerçek zamanlı irsaliye ve fatura bastırabildiği CentrOlpg çözümü de bulunmaktadır.

Tüm içerikler okundu!

Next page