BENZİNLOG
12
ocak
2019
Elektrikli Araç
Türkiye'de Kaç Elektrikli Araç Var?

TÜRKİYE’DE KAÇ ELEKTRİKLİ ARAÇ VAR? 

TEHAD (Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu) tarafında paylaşılan raporlara baktığımızda 2018 Temmuz ayı itibariyle Türkiye’deki elektrikli araç ve hybrid araç istastistikleri şu şekilde :


  • 2018 ilk 6 aylık dilim itibariyle toplamda 2361 elektrikli araba ve hibrid araba satışı mevcut. Bu arabaların sadece 98 tanesi Full Elektrik ile çalışan araçlar. 2263 tane ise hybrid araç satışı var.
  • Toyata’nın C-HR modeli yılın en çok satan hybrid arabası konumunda. Hibrid Auris ve Hibrid RAV4 de bu modeli takip eden diğer iki hibrid araç modeli.
  • Hyundai Ioniq hibrid araçlar arasında bir pazar payı oluşturmaya başladı. Dikkat çekici bir yükselişi var. BMW, Volvo, Lexus, KIA gibi markalarda hibrid araba sektörünün diğer rekabetçileri arasında.


*Şarj istasyonu ve otomobil satış yatırımları her geçen gün artıyor. Dünya dizeli terkediyor. Türkiye’de bu akım çerçevesinde gelişmekte olan ülkeler arasında yerini almaya başladı. 

Türkiye’de Kaç Tesla Otomobil Var?

Türkiye’de TESLA’nın distributor kanalı yok. Net bir dataya ulaşamıyoruz. Satış ilanlarına baktığımızda ise tahmini olarak 150 civarında Tesla Otomobil Türkiye’de diyebiliriz. 

TEHAD Nedir?

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu-  Temel olarak enerji tasarrrufu sağlayan, şarj edilebilir araçların Türkiye’de daha popüler hale gelmesini ve ulaşım sorunlarına sürdürebilir çözümler getirmeyi amaçlayan bir sivil toplum kuruluşudur. Kar amacı gütmeyen bir kuruş olan TEHAD alanıyla ilgili projelerde, mevzuatlarda yönlendirici ve bilgilendirici bir konuma gelmektedir. Araştırma-Uygulama ve Eğitim üçgeni içinde enerji sektöründe çalışmalarına devam etmektedir. Kurucusu  E&H Cars Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Berkan Bayram’dır. 

 

Tüm içerikler okundu!

Next page