BENZİNLOG
27
ağustos
2020
Yakıt
Gündem
Türkiye Karadeniz’de tarihinin en büyük doğalgaz keşfini yaptı!

Türkiye Karadeniz’de tarihinin en büyük doğalgaz keşfini yaptı!

21 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Karadeniz'de tarihinin en büyük doğalgaz keşfini gerçekleştirdiğini açıkladı. Zonguldak’a 170 km uzaklıkta bulunan Tuna-1 olarak bilinen Sakarya Gaz Sahası’nda keşfedilen doğalgaz kuyusundan doğalgaz üretiminin 2023 yılında yapılacağı söylendi. 

Türkiye’de yeni keşfedilen doğalgaz rezervi ne kadar? 

Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz miktarının 320 milyar metreküp olduğu açıklandı. Peki 320 milyar metreküp çok mu az mı ve buna neye göre karar veririz? Daha anlaşılır olması için Türkiye’nin bu zamana kadar kendi ürettiği doğalgaz miktarına bakalım. Bu rakam sadece 16.6 milyar metreküp. Keşfedilen doğalgaz miktarı bugüne kadar üretilen toplam miktarın 20 katı! Yani yeni keşfedilen doğalgaz kuyusunun önemli bir adım olduğunu düşünebiliriz. 

 Ülkemizin doğal gaz ihtiyacının %99’u ithal edilerek karşılanıyor. Yani kullandığımız doğalgazı kendi ülkemizde üretmiyoruz. Karadeniz’de yapılan bu keşif ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını uzun vadede azaltabilecek bir gelişme diyebiliriz. 

Türkiye’nin yıllık doğalgaz ihtiyacı ne kadar?

Türkiye’nin yıllık doğalgaz ihtiyacı ortalama olarak 49 milyar metre küp. Yani yeni keşfedilen doğalgaz rezerviyle Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacı 7- 8 yıl boyunca karşılanabilir. Fakat bu çok düz mantık bir yorum olur çünkü keşfedilen kuyudan doğalgazın üretimi ve kullanılması için gerekli kaynaklar ve süre oldukça fazladır. 

Türkiye’de keşfedilen doğalgaz rezervinin değeri ne kadar?

Türkiye’de Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin değeri yaklaşık olarak 65-80 milyar dolar arasında. Rezervin çıkarılması için gerekli yatırım hacmi ise yaklaşık olarak 6 milyar dolar. 

2019 sonu itibariyle Türkiye’nin yıllık doğalgaz rezervi 3.3 milyar metreküp. Ağustos 2020’de bulunan 320 milyar metreküplük rezerv ile bu rakam güncellenmiş oldu fakat henüz resmi yıllık raporlarda yayınlanmadı. 

Karadeniz’deki doğalgaz keşfinden sonra Türkiye doğalgaz ihtiyacını kendi kaynaklarıyla sağlayabilecek mi?

Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını kendi sağlayabilmesi için gerekli yatırımların ve kaynakların ciddi şekilde yoğunlaşması gerekir. Henüz kesin konuşmak için erken olsa da Karadeniz’de yapılan doğalgaz keşfinin uzun vadede çok önemli bir adım olduğu gerçek. Arama çalışmaları yoğunlaştığında ve rezervlerin uygun şartlarda üretime geçmesi sağlandığında doğalgazdaki dışa bağımlılığın azalacağı öngörülebilir. Tüm doğalgaz ve petrol aramalarının da zaman aldığını ve pahalı yöntemlerle, işlemlerle yapıldığını unutmamak gerekir. Araştırma ve geliştirmeye yönelik çalışmaların artması da keşiflerin artmasına fayda sağlayabilir.

Tüm içerikler okundu!

Next page