BENZİNLOG
28
haziran
2020
Elektrikli Araç
Türkiye Elektrikli Araçlara Hazır Mı?

Türkiye Elektrikli Araçlara Hazır Mı?

Otomotiv sektörünün geleceği olan elektrikli araçlara olan ilgi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gün geçtikçe artıyor. Elektrikli araçların tercih sebebi olmasını sağlayan en önemli faktörler de şühesiz fosil yakıtlara olan bağlılığının artık hem verimsiz olması hem de fosil yakıtların çevreye zararlı olması.  Elektrikli araç kullanımının faydaları bilinse de değişim zaman alıyor ve elektrikli araçların tercih edilmesinin önünde henüz kırılamamış önyargılar var. Bunlardan bazıları: Elektrikli araçların pahalı olması, yavaş olması, elektrikli araç şarj istasyonu sayısının yetersiz olması gibi düşünceler. Gerçek şu ki uzun vadede elektrikli araç hem bütçe dostu hem çevre dostu, sanıldığı gibi yavaş değil ve elektrikli araç şarj istasyonu sayısı da gün geçtikçe artıyor. Ayrıca garajınıza kendi şarj sisteminizi kurup aracınızı 4 saatte 400 km gidecek şekilde şarj etme imkanınız da var. 

Yerli otomobil TOGG’un da üretimiyle beraber elektrikli araçlara olan bakış açısı zamanla olumluya doğru gidecek gibi duruyor. 

Boğaziçi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Türkiye Ulaştırma Sektöründeki Elektrikli Araçların İklim Değişikliği ve Elektrik Talebi Etkileri Projeksiyonu başlıklı araştırma raporuna göre; 2022 yılına kadar Türkiye’deki elektrikli araç sayısının 56 kat artarak 140 bine, şarj istasyonu sayısının ise 35 kat artışla 14 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. 


Türkiye’de Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kaç Tane?

2011 yılının Haziran ayında Türkiye’nin ilk elektrikli araç şarj istasyonu kurulmuştu. Geride bıraktığımız 9 yıl içinde ise Türkiye elektrikli araç şarj istasyonu sayısı yaklaşık olarak 500-600 civarında.

Peki elektrikli araç şarj istasyonu nerede? Elektrikli araç şarj istasyonu akaryakıt istasyonlarının içinde, AVM’lerde ve dinlenme tesislerinde yer alıyor. 

Size En Yakın Elektrikli Araç Şarj İstasyonu BenzinLitre’de! 

Elektrikli araç şarj istasyonları haritasına kolayca ulaşabileceğiniz yer ise tabiki BenzinLitre uygulaması! Son güncellemelerimizin ardından artık BenzinLitre ile elektrikli araç şarj noktalarını görüntüleyebilirsiniz. İstanbul elektrikli araç şarj istasyonlarının en fazla olduğu şehrimiz. İstanbul ve tüm Türkiye’deki elektrikli araç şarj istasyonlarına BenzinLitre ile ulaşmanız çok kolay!

Yakıt tipinizi elektrik olarak seçerek size en yakın elektrikli araç şarj istasyonunu görebilir yol tarifi alabilir hatta gitmeden önce arayabilirsiniz. Elektrikli araç şarj istasyonlarında bazen yoğunluk olabildiğinden gitmeden önce aramanızı tavsiye ederiz! 

BenzinLitre güvenli sürüşler diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page