BENZİNLOG
09
ocak
2020
Trafik Cezaları
Trafik İşaretleri ve Anlamları

Trafik İşaretleri ve Anlamları

Hiç trafik işaretinin bulunmadığı yolları düşünsenize. Ne yönümüzü bulabiliriz, ne de kaza yapmamamız mümkün olur... Sürekli gördüğümüz trafik işaretlerini gerçekten tanıyor muyuz? Gelin,  'trafik işaretleri nedir? trafik işaretlerinin anlamları nelerdir?' birlikte inceleyelim.

Trafik İşaretleri Nedir?

Trafik işaretleri, yaya veya araç içerisinde bir yere ulaşım sağlayabilmek adına kullandığımız, yollarda sürekli rastlaştığımız sembollerdir. Bu sembolleri bir şeylere tabii ki benzetebiliriz ama anlamlarını genellikle ehliyet alacağımız zaman gerçekten ezberleriz. Oysa bu trafik işaretleri/levhaları oldukça önemlidir; yayalar ve taşıtlar için trafiği düzenli, güvenli hale getirmek için vardır. Her şeyden önemlisi ise trafik işaretlerine uyulduğu takdirde can kayıpları en aza indirgenecektir, yayalar için de araçlar için de trafik işaretleri hayati önem taşımaktadır. 

Trafik İşaretleri ve Anlamları

Trafik işaretlerini 6 ayrı başlık altında inceleyeceğiz. Bunlar :

1. Tehlike ve Uyarı İşaretleri
2. Trafik Bilgi İşaretleri
3. Trafik Tanzim İşaretleri
4. Yatay İşaretleme
5. Durma ve Parketme İşaretleri
6.Yeni Standart Trafik İşaretleri

Tehlike Uyarı İşaretleri

Bu başlıkta bulunan trafik levhaları, adı üstünde olup yayaları ve sürücüleri trafik anında oluşabilecek tehlike durumuna karşın uyarmak amacıyla bulunan trafik işaretleridir. Bunlar; sağa tehlikeli viraj, tehlikeli eğim, kaygan yol, yaya geçidi gibi günlük hayatta rastlaştığımız işaretlerdir. 

Trafik Bilgi İşaretleri

Bu başlıkta bulunan levhalar da yayayı/sürücüyü bilgilendirme amaçlıdır. Mesela tam acıktınız ve 'Lokanta' tabelasını görüp mutlu oldunuz ya, işte o tabelalar. Tabii ki yalnızca lokanta değil çeşit çeşit tabela mevcut. Bunlar; akaryakıt istasyonu, telefon, tamirhane, otel ya da motel, ilk yardım, kamp yeri, anayol gibi hayat kurtarıcı tabelalardır. 

Trafik Tanzim İşaretleri

Trafiğe çıkan herkese, uyulması gereken kurallar, yasakları barındıran trafik işaretleridir. Bunlar; motosiklet giremez, yaya giremez, genişliği .. fazla araç giremez, trafiğe kapalı yol, ileri mecburi yön gibi trafikte zorunlu bir şekilde yönümüzü belirleyen tabelalardır. 

Yatay İşaretleme

Bir diğer adı, yol kaplaması işaretleridir. İsminden de anlaşılacağı üzre yol üzerine yapılan işaretlerdir. Trafiğin düzenlenmesi, bazı yasak ve kısıtlamaların belirlenmesi, yolu kullananlara rehberlik etmesi için bulunan trafik işaretleridir. Bunlar; yolda giderken hep gördüğümüz kesikli, düz çizgilerdir. Öndeki araç geçebilir, orta şerit sadece geçiş içindir gibi yol hizasını koruyan işaretlerdir. 

Durma ve Parketme İşaretleri

Araç kullanan kişilere nerede durması/durmaması gerektiğini, nereye park edip/edemeyeceğini belirten trafik işaretleridir.

Yeni Standart Trafik İşaretleri

Gündelik hayatımızda sürekli karşımıza çıkan durumların işaretleridir. Bunlar; metro, trafik sıkışıklığı, sanayi bölgesi, kapalı park alanı, yüksek gerilim hattı gibi işaretlerdir. 


BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page