BENZİNLOG
20
ocak
2022
Araç Bakım
Tırda Kaç Tekerlek Var

Tırda Kaç Tekerlek Var      

 Tırlar ağır yükleri uzun yollar boyunca taşıyan araçlardır. Bu ağır yükleri taşırken tekerleklerin üzerindeki baskıyı azaltmak için tırda çok sayıda tekerlek vardır. Peki bir tırda kaç tekerler vardır? Ortalama bir tırda kaç tekerlek var sorusuna gelin beraber bakalım. Tır, çekici denilen ön kısmı ve dorse denilen yükü taşıdığı kasa olarak ikiye ayrılır. Taşıdığı yük miktarı ve kullanım amacına göre değişmekle birlikte tırın çekici kısmında 2 önde 4 arkada olmak üzere 6 tane tekerlek vardır. Daha ağır yükler taşımak için kullanılan tırlarda ise 2 önde 8 arkada olmak üzere 10 tekerlek olabilmektedir. Yanı çekicide kaç tekerlek vardır sorusunun cevabı 6 veya 10'dur. Buna ek olarak dorse denilen tırın arka bölümündeki kasada da tekerlekler vardır. 

Dorsede Kaç Tekerlek Var 

Yükün olduğu kısım olan dorsede yine yükün özelliğine göre değişmekle birlikte, genel itibariyle dorsede kaç tekerlek var sorusunun cevabı 6 tekerlektir. Yani toplamda ortalama bir tırda kaç tekerlek var sorusunun cevabı 10 ila 12 arasıdır. Tırdaki tekerleklerin hepsi her zaman yola temas etmez ve bazen bazı tekerleklerin havada olduğunu görürüz.

Tırda Havada Duran Tekerler Ne işe Yarar

Tır ve kamyon gibi yük taşımak için kullanılan araçlarda zaman zaman havada duran tekerlekler görürüz. Bunların ne işe yaradığını merak ettiniz mi? Tırda havada duran tekerlekler ne işe yarar sorusuna cevap olarak ilk akla gelenin aksine tırda havada duran tekerleklerin gerektiğinde stepne (yedek lastik) olarak kullanılma amaçları yoktur. Tırın sahip olduğu aks dolayısıyla tekerlek sayısı arttıkça tekerlek başına düşen yük miktarı azalır ve böylece yük taşıma kapasitesi de artar. Aynı zamanda fazladan tekerler çekiş gücünü de olumlu etkileyecektir. Tır ve kamyonlarda havada duran tekerlekler ne işe yarar sorusunun cevabı, tır ağır yüklü değilse, fazladan yere temas eden tekerler sürtünmeyi artıracağı için verim kaybına neden olacaktır ve yakıt maliyeti artacaktır, bu yüzden tır ağır tük taşımıyorsa verim kaybını engellemek ve yakıt maliyetini düşürmek için akslar sürücü kabininde bulunan bir düğme ile havaya kaldırılır ve teker ile yolun teması kesilir.

Ayrıca tırda yakıt maliyetini nasıl azaltacağınızı merak ediyorsanız Tır Nasıl Az Yakar adlı blog içeriğimizi okuyabilirsiniz.

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page