BENZİNLOG
19
ocak
2021
Uzun Yol
Gündem
Tır Şoförleri Ayda Ne Kadar Kazanıyor 2021

Tır Şoförleri Ayda Ne Kadar Kazanıyor 2021

Tır şoförleri ayda ne kadar kazanıyor sorusu genellikle çok merak edilen bir sorudur. Tır şoförlüğü yapan sürücüler belirli şartlarda altında iyi kazanç sağlayabiliyorlar. Elbette bu durum için tırın sürücüye ait olması veya firmaya ait tırla çalışması koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Tır alsam ne kadar kazanırım? Tır alıp kiraya vermek mantıklı mı ?


Tır şoförleri ayda ne kadar kazanıyor? Tır şoförleri aylık maaş almıyorlar. Seyahat başına ücret almaktadırlar. Bu ücretlerin artmasını veya azalmasını etkileyen belirli faktörler bulunmaktadır.

•  Mesafe (yurt dışı, yurt içi)

•  Taşınan Maddenin Değeri

•  Tecrübe

•  Alınan Harcırahtan Kullanılan Miktar (benzin, yemek vs.)

Firma aracıyla çalışan tır şoförü ortalama 2500-3000 TL civarında maaş almaktadırlar. Ancak tır şoförünün tek gelir kaynağı maaş değildir yukarıda bahsettiğimiz etkenlerle birlikte aldıkları ücret belirlenmektedir. 

Firma aracı ile uluslararası çalışan tır şoförü maaş ve harcırah ile çalışmaktadır. Ortalama 8000-9000 TL civarında maaş almaktadırlar. Harcırah miktarı ülkeye ve firmalara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Almanya'ya giden tır şoförlerine ortalama 500 Euro verilebilmektedir.  Yurt dışına yük götüren tır şoförlerinin  elbette kazancı bir o kadar da fazla olmaktadır.

Tır Alsam Ne Kadar Kazanırım 2021 

Tır şoförleri başka bir araç ile şoförlük yaparken ortalama miktarda para kazanabilirken, kendinize ait araçla ile şoförlük yaparak gerçekten de çok iyi kazançlar elde etmek mümkün olmaktadır. Bu durum da akıllara tır alsam ne kadar kazanırım sorusu gelmektedir.

Ortalama bir tır fiyatının 750 bin TL civarındadır. Bir tır satın alıp aracınızla çalışmaya başlamak oldukça zor olabilir. Genellikle tır sahipleri bir araç alır ve 4 yıl onu kullanır, dört yıl sonra araç hurdaya çıkar ve yeni araç alıp işlerini öyle yürütürler. Kendi aracı ile çalışan bir tır şoförü Türkiye’de aylık 15 bin liraya kadar gelir elde edilebilir. Fakat elde edilen bu kazancın yaklaşık 4-5 bin TL’lik kısmı aracın masraflarına gidebilmektedir. Yurt dışında da bu durum ise ortalama aylık 25-30 bin TL gelir sağlayabilir. Elbette yurt dışına giden aracın masrafları da farklı olabilir.


Tır şoförleri Ne Kadar Kazanıyor

Tır Alıp Kiraya Vermek 

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere tır alıp para kazanmanın birkaç faktörü vardır. Peki tır alıp kiraya vermek mantıklı mı ? Seyahatlere bizim yerimize başka şoförlerin çıkması bize ne kadar gelir elde ettirir?

Araç sahibi aracını farklı firmalara kiralayabilmektedir. Ortalama olarak 15-18 bin TL kazanabilmektedir fakat ortalama 5-6 bin TL şoföre ayrılırsa araç sahibine 9-10 bin TL kazanç sağlayabilir. Yakıt masraflarını ise firmalarla anlaşma yapılan miktarlarda kullanıldığı durumda kazanç miktarı artabilmektedir.


Yakıta fazla para vermek şoförler için dezavantajlı bir durumdur. Hangi istasyonda benzin daha ucuz, hangisinde tır park alanları var, hangilerinde tır şoförlerinin seyahat ihtiyaçlarını karşılayacak (berber, lokanta, duş vb.) özellikler var hepsini BenzinLitre uygulamasından inceleyebilirsiniz

BenzinLitre Güvenli  Sürüşler Diler..

Tüm içerikler okundu!

Next page