BENZİNLOG
02
mayıs
2020
Uzun Yol
Tır Nasıl Az Yakar?

Koca tır, yapsa yapsa ne kadar tasarruf yapar demeyin. Çok ufak değişiklikler ile büyük farklar yaratabilirsiniz. Bu yazımızda Tır Nasıl Az Yakar, listeliyoruz. 

Tırda Yakıt Tasarrufu

Tırda yakıt tasarrufu yapmanız için ;

  • Hızınızı düşürün, 90'la gitmek yerine80 ile gidin. Bunun yakıt tüketimine etkisi %10 seviyesinde olacaktır.

  • Gelişmiş sürücü performansı yakıt tüketiminde %10'a varan oranda tasarruf sağlayabilir. Bu sebeple aracınızdaki sürücü destek sistemi yakıt tüketiminde etki sahibi.

  • Dingil ayarı, lastik basıncı, hava deflektörü ayarı. Bu ayarlar mutlaka araç markasına ait teknik servis tarafından kontrol edilmelidir.

  • Uzun mesafeli taşıma işlerinde vites boşta ilerleyerek yakıt tasarrufu sağlayın, %20'ye kadar tırda yakıt tasarrufu edebilirsiniz.

Scania Sürücü Koçu Cem Kızılkaya "Kamyon ve treylerinizin tekerlek ayarlarını düzenli yaptırın. Bu, bileşenlerin ömrünü uzatır ve yakıt tüketimini azaltır" diyor.  

En Az Yakıt Tüketen Tır

En az yakıt tüketen tır konusunda şöförler de ayrışıyor. Hava şartları, sürüş stili, eğim, dur kalk sayısı gibi değişkenler de yakıt tüketiminde etkili olduğundan aslında birbirine benzer seviyede yakıt tüketen bir kaç model var.

  1. DAF markası yakıt tüketimi konusunda oldukça iddialı
  2. Mercedes Benz - Axor modeli de yine yakıt cimrisi tırlar arasında. 
  3. CARGO 1838T yol ve yük durumuna göre 25 litrenin altına düşebiliyor. Tabi 1500 devirleri zorlamazsanız :)
  4. Volvo 880'de 25 litrenin altına inebilen modellerden biri. Volvo ile mazot, abi ile kardeş gibidir der tırcı abilerimiz. 
  5. Scania'nın 6 silindirli motorlarınında da tüketim seviyesi daha düşüktür.

Yine de günün sonunda bu model tırlardan birine sahip olsanız bile tasarruf yapmak yada yapmamak sizin elinizde olacak. Bu araçlar her şartta düşük yakıt tüketimi yapar demek doğru olmaz. 

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page