BENZİNLOG
10
nisan
2019
Uzun Yol
Araç Bakım
Tır Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tır Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar popüler olmasa da küçükken tır şoförü olmak isteyenlerimiz vardır. Bloğumuzun bu başlığında size tır alırken dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

  1. Km başına kaç lt benzin tükettiğinizi markalar arasında kıyaslayın lakin bunu 1 kilometre de anlayamazsınız. Aracınız 3000 kilometreden sonra sizin için tasarruflu olmaktan çıkabilir.
  2. Bulunduğunuz ya da ticaret yapacağınız bölgeye uygun bir model ve motor seçin.  Düz yollar için engebeli yolları dize getirebilecek bir tır abartı olabilir. Bu durum ekonomik olarak da negatif sonuçlar yaratacaktır.
  3. Yanlardan ve üstten açılabilecek bir dorse, tır alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında başta gelmektedir.
  4. 2. el alımlarda araç sicilini iyi kontrol edin. (Kapı direklerinden aracın kazası olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.)
  5. Yatırım amaçlı satın alıyorsanız önce bağlantılarınızı sağlayın. Aksi takdirde ülkemizdeki tır fazlalığına bir tır da siz eklemiş olursunuz.
  6. Vergilerin yüksek olduğunu daima göz önünde bulundurun. Maddi planlarınızı ona göre yapın. Ve tırın amortisman bedeline de önem verin.
  7. Lastiklerine önem verin. Bu alandaki bir ihmal hem size hem de malınıza zarar verir.
  8. Aldığınız markanın servis ağının sıklığına dikkat edin. Tırlar hem yedek parça durumu hem de çekici durumları binek araçlarda olduğu kadar kolay değildir.

Tır büyük bir yatırımdır. İyi planlanıp bir düzen içerisinde hareket etmeniz gerekir. Tır almanın yanında tır kullanmanın da büyük bir marifet olduğunu ve CE sınıfı ehliyet gerektirdiğini de unutmamanız sizlere son önerimizdir.

BenzinLitre iyi sürüşler diler.


Tüm içerikler okundu!

Next page