BENZİNLOG
04
mayıs
2021
Otomobil
Test Sürüşleri Ne Kadar Önemli?

Test Sürüşleri Ne Kadar Önemli?

Sıfır ya da ikinci el araba satın almayı düşündüğünüz zaman ve tasarımıyla, teknik donanımıyla birkaç model şimdiden dikkatinizi çekti bile. Fakat alırken tüketicinin aklında pek çok soru işareti oluşur. Görünümü ve özellikleriyle sizi büyüleyen yeni aracınız, bir sürüşten beklediğiniz her şeyi karşılayacak mı? Otomobil kullanma sıklığınıza uygun mu? Ya iç hacmi, performansı, yakıt kullanımı ve ergonomik özellikleri? İşte tüm merak ettiğiniz şeylerin doğru verilerle değerlendirmenizin ve doğru tercihi yapmak için satın almadan önce test sürüşü yapma ihtiyacı duyulur.

Peki test sürüşü şartları var mı ? Test sürüşleri ne kadar önemli? Birçok sürücünün bir diğer merak ettiği şeylerden birisi test sürüşü ücretli mi? Test sürüşleri nasıl oluyor? Bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim. Elbette ki araba almadan önce belli bir süre araştırma yaparız veya bunun yerine bayilere gidip araçları yakından inceleme fırsatı buluruz. Test sürüşü ne kadar önemli? Satış elemanlarının da sizleri araba test sürüşüne ikna etmeye çalışmak, görevlerinden birisidir. Çünkü aracın rasyonel bir şekilde yapı ve modelleri, özellikleri ve fiyatları karşılaştırabilirsiniz ama direksiyonun başına geçtikten sonra aracın teknik özelliklerini birebir tecrübe etmek oldukça önemli. Bu durum satın alma potansiyelinizi git gide artıran unsurlardan sadece birisidir. Peki test sürüşünde nelere dikkat edilmeli

Test Sürüşünde Nelere Dikkat Edilmeli?

Test sürüşünde dikkat edilmesi gerekenler, sürücülerin araç içinde rahat, güvende ve enerjik hissetmek isterler. Yeni aracınızla ilk tanışmanızın verimli geçmesi için ise bazı ipuçlarını takip edebilir ve deneme sürüşü sürenizi çok daha verimli hale getirebilirsiniz. Test sürüşü, bir aracın size uygun olup olmadığını değerlendirmeniz ve satın almaya karar vermenizi kolaylaştırmak için yapılır. Bu nedenle sürüş alışkanlıklarınızı deneme yaptığınız aracın içindeyken özgür olun. 

•   Özellikle ikinci el arabalarda debriyaj kabiliyeti kontrol edilmelidir. Vites geçişlerinin sorunsuz olduğundan emin olunmalıdır.

 •   Eğer deneme sürüşünü akşam yapıyorsanız aracınızın aydınlatma ve far sistemleri hakkında daha iyi bir gözlem yapabilirsiniz ya da mümkünse bir tünelden geçerek farların performansını görebilirsiniz

•   Otomobilinizin içinde camları kapalı tutarak, ses yalıtımını kavrayabileceğiniz gibi motor sesini de değerlendirebilir ayrıca klima performansını da test edebilirsiniz

 •   Aracın hızlanma ve dönüş gibi özellikleri kontrol edilmelidir ayrıca tüm teknik donanımları, ergonomik özelliklerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz

•   Eğer ikinci el araç satın almayı planlıyorsanız en önemli unsurlardan birisi hasar kontörlüdür. Aracın iç ve dışında hasar olup olmadığına bakın. Değişen parçası olup olmadığını anlamak için vida yerlerine bakın. Çünkü değişen parçalar boyandığında, vidalar da aynı renge boyanır. Ancak orijinal vidaların rengi çoğunlukla araçla aynı renkte olmaz. Elbette ki bu durumları kontrol ettikten sonra da araç ekspertizine gitmeniz en sağlıklı durumdur.Test Sürüşü Ücretli Mi?

Test sürüşü yapmadan önce merak edilen sorulardan bazıları test sürüşü şartları neler ? Test sürüşleri nasıl oluyor ? Fakat en çok merak edilen test sürüşü ücretli mi ?

Sıfır ya da ikinci el arabalarda test sürüşleri çoğunlukla ücretli değildir. Ancak galeri ya da kişiler aracılığıyla yapılacak test sürüşleri öncesinde mutlaka randevu alınması gerekir.

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page