BENZİNLOG
16
nisan
2019
Elektrikli Araç
Tesla Nedir?

Tesla Nedir Kısaca

2000’li yılların en büyük girişimcilerinden biri olan Elon Musk’ın şirketi. Tesla Motors elektrikli araba ve elektrikli araba parçaları satan bir Amerikan markasıdır. 

Tesla Motors 2003 yılında 6.3 milyon dolar sermaye ile kurulmuştur. Zorlu kuruluş yıllarının ardından 2008 yılında ilk Roadster modelini piyasaya sunmuştur. Ve sadece 2 yılda 1300’ün üzerinde araç satmıştır. İlk başta dışarıdan aldığı parçalar birleştiren Tesla Motors, zamanla silikon vadisi merkezli dev bir şirket haline gelmiştir. 2014 yılında aldığı patenti kullanıma açık hale getirerek elektrikli araba sektörünün gelişmesine katkıda bulunmuştur. Şu anda Türkiye’de satışı yok. Ama tesla nasıl alınır yazımızdan tesla ithal etmek konusunda bilgi alabilirsiniz. 

Tesla’nın Kurucusu kimdir?

2003 yılında Martin Eberhard tarafından kurulmuş. Resmi kurucuları ise Elon Musk, Martin Eberhard, JB Straubel, Marc Tarpenning, Ian Wright olarak geçmektedir. 2008 yılından beri Tesla Motors CEO’su Elon Musk’tır.

Elon Musk Kimdir?

Güney Afrika doğumlu girişimci. SpaceX ve Tesla Motors şirketlerinin sahibi.

Elon Musk 1971 yılında doğmuştur. İlk iş ve satış deneyimini 12 yaşında yazılımını kendi yaptığı Blastar adlı oyunu 500 dolara satarak gerçekleştirmiştir. Ekonomi ve Fizik üzerine lisans eğitimi almıştır. PayPal'ın kurucu ortaklarındandır. İlk büyük parasını da PayPal’ı sattığında kazanmıştır. Seri girişimcidir. Hedefleri arasında Mars'a insan göndermek hatta koloni kurmak vardır. SpaceX bünyesi altında da bu çalışmalarını sürdürmektedir.

Tüm içerikler okundu!

Next page