BENZİNLOG
03
nisan
2019
Elektrikli Araç
Tesla Nasıl Alınır?

tesla nasıl alınır?

Tesla 2019’da Zorlu AVM’ye açacağı showroom planını ABD’den ithal edilen araçlara %120 ek vergi gelmesi sebebiyle askıya aldı. Öncesinde ek vergi oranı %60’tı. Böylece Tesla’nın şubat ayında Avrupa’da satışa sunduğu Model 3’ün de Türkiye’de satılmayacağı kesinleşmiş oldu. Türkiye’de tesla nasıl alınır sorusunun tek cevabı ithal etmek. 

Tesla Nasıl İthal Edilir? Türkiye'ye Tesla Nasıl İthal Edilir?

İlk aşama aslında oldukça basit duruyor. tesla.com üzerinden istediğiniz model ve paketi seçmeniz yeterli. Sonrasında üretim için bir kapora talep ediliyor. Model 3 ün kapora bedeli $2,500. Bunu da kartınızla ödüyorsunuz.
Üretim sonrasında aracınızı Hollanda’dan teslim almanız gerekiyor. Yani vergi, yerel ithalar, nakliye gibi ücretlerden siz sorumlusunuz. Daha önce tecrübeniz var ise süreçleri halledebilirsiniz. Ama yok derseniz Beka Otomotiv bu konuda tecrübeli, 444 23 52 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz.
Aracı 15 gün içinde Türkiye’ye getirtip gerekli belgeleri gösterirseniz Hollanda vergisinden muafsınız. Ama süreç 15 günü aşarsa Tesla KDV’yi size fatura edebilir, bu hakkı gizli tutuyorlar.

Tesla İthal Etmek için Gerekli Belgeler ve Vergiler

Tilburg’dan (Hollanda) Türkiye’ye nakliye için evraklar
Gümrükte oluşabilecek dosya masrafları (ordino, antrepo..)
ÖTV-KDV
Gümrük vergisi: Araç Avrupa menşeili, gümrükleme yapmanıza gerek yok. Ama bu durumu açıklayan ATR belgeniz olmaz ise %10 ödemek durumunda kalırsınız.
Tescil ve kayıt masrafları: Ruhsat ve plaka çıkartmak için yapmanız gereken masraflar standart. 

Tesla İthal Etmek ile ilgili Diğer Detaylar

Elektrik olan her yerde aracınızı şarj edebilirsiniz.
Tesla aracınıza kasko yaptırabilirsiniz.
Aracınızı internete hatta sim kartınızı aracınıza bağlayabilirsiniz. Türkiye'de çalışıyor.
Servis parçaları ve aksesuarlar merkezi olarak Hollanda’dan yollanır ve size bulunduğunuz yere kargo maliyeti dahil biçimde satılır.
Tesla'nın Türkiye'de servisi yok. Olası bir durumda aracı Avrupa'da servisi olan bir ülkeye göndermeniz gerekir. Bu durumda da oluşacak vergi ve nakliye işlemlerinden siz sorumlusunuz. Ama Tesla araçlarında periyodik bakım diye bir şey söz konusu değil.
Tesla Model S için Avrupa'da geçerli olan 8 yıl garanti şartları Türkiye'de de geçerli.

Tüm içerikler okundu!

Next page