BENZİNLOG
01
eylül
2020
Otomobil
Otomobil
Tek gözü tembel olan ehliyet alabilir mi?

Tek gözü tembel olan ehliyet alabilir mi?

Tek gözü tembel olan kişiler belirli koşulları sağlıyorlarsa ve araç kullanmalarına engel olacak kadar büyük bir problemleri yoksa ehliyet alabilir. 

Detaylardan bahsetmeden önce “tek gözü tembel olan kişiler” derken bahsettiğimiz “göz tembelliği” rahatsızlığı nedir bir bakalım. Ambliyopi olarak anılan göz tembelliği tek taraflı veya çift taraflı görme keskinliğindeki azalmadır. Yetişkin insanlarda göz tembelliğinin tedavisi nörovizyon tedavisidir. Bu tedavide 2 ay boyunca günde 30 40 dk sürecek şekilde görsel görevlerle gözün görme keskinliği düzeyi artırılır. 

Trafikte araç kullanırken sürücülerin en önemli sensörleri gözlerdir. Dolayısıyla ehliyet almak isteyen kişiler için sağlıklı gözlere sahip olmak oldukça mühim bir konudur. Göz tembelliği de ehliyet almadan önce yapılan sağlık kontrollerinde ortaya çıkabilen ehliyet almayı etkileyen konulardan biridir. 

Ehliyet almadan önce yapılan sağlık kontrollerinde göz muayenesi kapsamında ehliyet sınıfları 2 ayrı grupta incelenerek değerlendirilir:

- 1. grup ehliyet sınıfları: A1, A2, B, F ve H

- 2. grup ehliyet sınıfları ise: C, D, E ve G 

Göz tembelliği derecelendirilirken 1. grup ve 2. grup ehliyet sınıfları için farklı koşullar geçerlidir. Eğer 1. gruptaki ehliyet sınıflarından birini almak istiyorsanız en az bir gözünüzün görmesi 10 üzerinden en az 2 olmalıdır. Her iki gözünüzün görme derecelerinin toplamı ise 20 üzerinden en az 10 olmalıdır. Eğer 2. grup ehliyet sınıflarından birini almak istiyorsanız ise en az bir gözünüzün görmesi 10 üzerinden en az 6 olmalıdır. Her iki gözünüzün görme derecelerinin toplamı ise 20 üzerinden 14 olmalıdır. 

 Göz tembelliği için görme düzeltmesi ehliyet alırken geçerlidir. Yani gözlük veya lens kullanarak görme dereceniz gereken düzeye geliyorsa ehliyet alabilirsiniz. Unutmamanız gereken şey ise araç kullanırken gözlüğün ya da lensin takılı olması zorunludur. 

BenzinLitre güvenli sürüşler diler! 

Tüm içerikler okundu!

Next page