BENZİNLOG
16
temmuz
2021
Otomobil
Suv Ve Jip Araçlar Arasındaki Farklar

Suv Ve Jip Araçlar Arasındaki Farklar 

 

 

Otomotiv sahibi olmak isteyenler yeni bir araç almadan birçok kritere dikkat etmektedir . Günümüz trendlerinde yerden yükseklik ve geniş hacim bu kriterlerden birisidir. Yerden yüksek otomobil alınca toplumda '' AA jip almışsınız '' sözünü çokça duymuşsunuz . Peki her yerden yüksek araç Jip mi oluyor :) Benzin Litre farkıyla bu sorunun cevabını açıklayalım . Sonrasında '' Suv ve Jip Araçlar Arasındaki Farklar '' dan devam edelim . Öncelikle Suv nedir , Jip nedir onlardan bahsedelim .  


Suv Nedir ?


Suv otomobiller yerden belli bir yüksekliği olan ve hacim olarak daha fazla alan sunan araçlardır. Günümüzde markaların kullanıcı isteklerine göre yeni trenleri diyebiliriz. Artık her marka gamının ikon modelinin Suv versiyonunu yapmaktadır.  Maliyetleri düşürmek adına otomotiv üreticileri aynı platform üzerinden hem hatchback , sedan ve Suv modelini aynı üretim bandı üzerinde üretebilmektedir. Günümüz suv ' ları dinamik bir görünüme ve yerden yükseklik ve hacim konusunda tüketicileri cezp etmektedir. 

Jip Nedir ?

Jeep markasının halk arasında Jip olarak hafızalara kazınarak yer etmiş modelleridir. Aslında halkın markayı segmente çevirdiği bir ikondur . Jipler büyük motor hacimlerine , yüksek motor verilerine ve 4 tekerden çekiş sistemine sahiptir. Zorlu arazi koşullarının üstesinden gelebilecek şekilde şasi ve alt takımı dizayn edilmiştir. Zorlu ve engelli arazi koşullarına uygundur . 

Suv ve Jip Araçlar Arasındaki Farklar : Suv lar genelde sedan ve hatcback modeller ile aynı platform üzerinden üretilir şasileri benzerdir. Jipler genelde merdiven şasiye sahiptir . Özel arazi koşullarına göre dizayn edilmiştir.  Jipler dört çeker olarak üretilir, SUV'ların ise hepsi 4×4 olmayabilir.  Jip engebeli arazide, SUV ise şehir içinde asfalt yol kullanımında daha elverişlidir.


Araçların segment sıralamasını merak ediyorsanız '' Aracımın Hangi Segment Olduğunu Nasıl Anlarım  '' yazımıza göz atabilirsiniz. 

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page