BENZİNLOG
21
aralık
2020
Uzun Yol
Sürücüler Kaç Saatte Bir Mola Vermelidir?

Sürücüler Kaç Saatte Bir Mola Vermelidir?

Sürücüler kaç saate bir mola vermelidir?  Araç sürücüleri uzun yolda kaç saatte bir mola vermeli? Araç sürücüleri uzun yolda şehirlerarası yük ve binek araçlarının dinlenme ve dinlenme molaları kanunla düzenlenir. Peki kanuna göre sürücüler kaç saat bir mola vermelidir? Uzun mesafeli seyahate çıkan şoförlerin trafik güvenliği için dinlenme molaları ile ilgili her şey blog yazımızda. 

Çift Şoför Kaç Saat Araba Kullanır?

Çift şoför araba kullanılmada ise, iki şoför en fazla 30 saat çalışabilir. 30 saat sonrası her şoför en az 8 saat dinlenmeye çekilmelidir. Bu 30 saat süre boyunca en fazla 18 saat sürüş gerçekleştirilebilir. Çift şoför araba kullanımında yine 4 saat 30 dakika sonra 45 dakika mola verilmeli. Tekrar 4 saat 30 dakikalık sürüş sonrası yine 45 dakika mola verilip. Şoför değiştirilerek yine 4 saat 30 dakika sürüş ve 45 dakika molalar ile 30 saatlik sürede 18 saat sürüş gerçekleştirilebilir. Çift şoför kaç saat araba kullanır sorusunun cevabı, 30 saatlik periyotta 18 saattir. 

Araç Sürücüleri Uzun Yolda Kaç Saatte Bir Mola Vermeli?

Araç sürücüleri uzun yolda trafik güvenliğini sağlamak için düzenli molalar vermelidir. Araç sürücüleri uzun yolda şehirlerarası yük ve binek araçlarının dinlenme ve dinlenme molaları kanunla düzenlenir.

Kanuna göre uzun yolda seyahat eden ticari araçların her 4,5 saatte bir mola vermesi ve molanın 15 ile 45 dakika arasında olması gerekiyor. 


45 dakikalık bir molanın ardından sürücü 4,5 saat daha sürebilir. Yasaya göre sürücü 24 saatlik bir süre içinde 9 saatten fazla araç kullanmamalıdır. Sürüş kaydedici, otobüslerin, kamyonların ve traktörlerin çalışma saatlerini izleyebilir ve ayrıca bu izleme yoluyla mola süresini belirleyebilir. Hususi araç kullanan sürücüler için uzun mesafeli yolculuklarda 2 saatte bir en az 15 dakika dinlenmeleri önerilir. Bu dinlenme süresi içinde mümkünse sürücünün arabadan inmesi ve kan dolaşımını artırmak için egzersiz yapması önerilir. Uykulu olan sürücülerin ise mola verdiklerinde mutlaka uyumaları ve dikkatlerini topladıktan sonra yola çıkmaları tavsiye edilir. Uyku eksikliği ve dikkat dağınıklığı gibi unsurların trafik ve kişilerin güvenliğini tehdit etmesinden dolayı araç kullanıcılarının bu uyarılara dikkat etmeleri oldukça önem taşır.

İlginizi çekebilir diye bırakalım. Türkiye'nin En Tehlikeli Yolları yazımız için linke tıklayabilirsiniz.

BenzinLitre güvenli yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page