BENZİNLOG
10
ocak
2021
Otomobil
Gündem
Sürücü belgesi kaç yaşına kadar geçerlidir?

Sürücü Belgesi Kaç Yaşına Kadar Geçerlidir?

Araç kullanmak isteyen kişiler için ehliyet şartı vardır. Ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adayları yazılı ve uygulamalı sınavlara girmekle yükümlüdürler. Sınavları başarıyla bitiren  adaylar ehliyet almaya hak kazanırlar.  Alınan sürücü belgesi kaç yaşına kadar geçerlidir? Ehliyet almak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor peki ehliyet üst yaş sınırı var mı?

Araba kullanabilmek için 18 yaş sınırı getirilmiştir fakat ehliyet üst yaş sınırı getirilmemiştir. Ehliyet almak isteyen adaylar almak istedikleri ehliyet sınıfına göre yaş şartların uymak zorundadır. Ehliyeti aldıktan sonra bir ömür aynı belgeyle araç kullanabilmektedir. Özellikle bu yaşlarda dikkat dağınıklığı, görme problemleri vb. sağlık sorunlarından dolayı can ve mal güvenliği açısından araç kullanmaları pek de sağlıklı değildir. Yeni ehliyetlere geçildiğinden beri ehliyet yenilemek için sağlık raporunun önemi yaşlı sürücüler için daha da arttı. Raporda sağlık problemleri tespit edildiği durumda sağlık kurulu tarafından verilecek “sağlık raporu” eğer olumsuz olursa yeni ehliyet alamayacaklardır.


Ehliyet üst yaş sınırı 2021

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ehliyet üst yaş sınırı 2021 bulunmamaktadır. Bu konu sosyal medya platformlarında ve haberlerde oldukça bahsedilmiş olsa da bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama yok. Fakat takdir edersiniz ki yaşlı sürücülerde el ve göz koordinasyonu giderek azalıyor ve refleksleri de aynı şekilde zayıflıyor. Bu sebeple trafikte hem kendi hem de diğerlerinin  can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamaları için resmi bir açıklama olmasa bile  araç kullanmamaları ya da kullandıkları zamanda çok  dikkatli araç kullanmalarında fayda olduğunu düşünmekteyiz.
65 Yaşında Ehliyet Alınır Mı?

Ehliyet almak için alt yaş sınırı 18'dir. Yukarıda da belirttiğimiz  gibi üst yaş sınırı bulunmamaktadır.18 yaşınızdan büyük herhangi bir yaşınızda yazılı ve direksiyon sınavlarınızı başarıyla teslim edip sağlık raporunuzun da onaylandığı süreç sonucunda sürücü belgenizi rahatlıkla alabilirsiniz.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler..

Tüm içerikler okundu!

Next page