BENZİNLOG
23
ekim
2018
Elektrikli Araç
Süper Şarj İstasyonu Nedir? Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Nerelerde?

SÜPER ŞARJ İSTASYONU

Sayısı her geçen gün artan Hybrid ve Elektrikli arabalar çevresel sorunlar ve tasarruf sebebiyle daha da popüler hale geliyor. Elektrikli arabalar hakkında en çok sorulan soruların başında ise “Elektrikli Araçlar nasıl Şarj Edilir?” yer alıyor. Bu ihtiyacı karşılamak için tasarlanan Elektirikli Şarj İstasyonları arabanız şarj olurken keyifli vakitler geçirebileceğiniz tesislere dönüşücek.


Elektrikli Şarj İstasyonu nedir?

Bilindiğinin aksine elektrikli arabalar aslında çok yeni bir teknoloji değil. Tarihi 1888’e dayanıyor. Elektrikli Şarj istasyonlarına ihtiyaç duyan araçlar ise son 30 yılda oldukça artmış durumda. Bu şarj üniteleri evinizde bulanabilir. Elektrikli araç şarj istasyonları tarafından da sağlanabilir. Türkiye’de evde bireysel kullanım popüler değil. Ama Elektronik Şarj İstasyonu ağı oluşmuş durumda. Elektrikli şarj istasyonlarında aracınızın bataryasını doldurabilirsiniz. Hem de çok uzun süreler almadan. Elon Musk abimizin geliştirdiği Tesla modelinde 30 dakikada %80 doluma ulaşabilirsiniz. Eğer bir Tesla kullanıcısıysanız aracınızı şarj ünitesine bağlayıp, şarj durumunu mobil uygulama üzerinden takip edebilirsiniz. Şimdilik Türkiye’nin 10 ilinde Tesla Supercharger istasyonu/ Süper Şarj İstasyonu çalışması var. Bu iller Edirne, İstanbul, Sakarya, Bursa, Ankara, Balıkesir, İzmir, Aydın, Konya ve Antalya. Elon Musk abimiz 2019 sonunda istasyonların tamamlanacağını söylüyor.Elektrikli Şarj İstasyonlarında enerji akışını sağlayan sistemler mevcut. Bu sistemlerde alçak gerilim tesisatı bulunuyor. Bu sayede akıma uygun üretilen araçlarda herhangi bir batarya sorunu yaşanmıyor. Enerji kalitesi en üstte tutmak için IEC 62196 gibi uluslararası şarj istasyon standartları getirilmiştir. Sistem kullanıma göre ücretlendirilebilen bir yapıdadır.


Peki Elektrikli Şarj İstasyonları, tesisin genel enerji kullanımında bir sıkıntı yaratıyor mu?

Enerji talebinde ani bir artış sonrası meydana çeşitli olumsuzluklar gelebilir. Bu sebeple Elektrikli Şarj İstasyonları, bölgesel kapasite ve talep göz önüne alınarak projelendirilmelidir. Elektrikli Şarj istasyonlarını Çok yakında BenzinLitre’de bulabilirsiniz.
Tüm içerikler okundu!

Next page