BENZİNLOG
19
ağustos
2019
BenzinLitre
Otomobil
Süer Sülün Kimdir

Süer Sülün Kimdir?

Süer Sülün Mercedes Benz Türk A.Ş Direktörler Kurulu Başkanıdır. 

Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan Mercedes Benz Türk A.Ş’nin Direktörler Kurulu Başkanlığı görevini 1 Ekim 2016’dan bu yanna sürdürmektedir. Türkiye’deki varlığını 52 yıldır sürdüren Mercedes Benz Türk A.Ş tarihine baktığımızda şirketin 30 yılında Süer Sülün’ü görmek mümkündür. Bu yönüyle Süer Sülün, Mercedes Benz Türk A.Ş’yi temsil eden başarılı bir isim olmuştur. 1963 doğumlu Sülün, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Kurumsal Finans alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamış ve Mercedes Benz Türk A.Ş’de Mali İşlerde çalışmaya başlamıştır. Biraz daha geçmişe gidersek Süer Sülün’ün lise hayatında çok daha farklı bir kariyeri olabilecekken bugün bambaşka bir iş yaşamının olduğunu görüyoruz. 1977 yılında Kuleli Askesi Lisesi’ne girip 1981 yılında başarıyla Kuleli’den mezun olan Süer Sülün üniversite sınavına girerek Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanıyor. Fakat okuyacakları bölümleri dönemin ihtiyacına göre Türk Silahlı Kuvvetleri belirlediği için Süer Sülün kendi ilgi alanı olan bir bölüme değil Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne giriyor. Boğaziçi’ndeki ilk eğitim yılının sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne haber vermeden Ekonomi bölümüne geçiş yaptığı için TSK’den atılıyor. Tazminat ödemesinin yanısıra 15 gün oda hapsi yatan Sülün cezasının ardından bir şekilde bölümünden mezun oluyor. Ve iş hayatı Mercedes ile başlıyor.

Süer Sülün, Mercedes Benz Türk A.Ş’de satış finansman memuru olarak kariyerine başlamış. Şirketin planlamalarını ve bütçelerini yapan bölüm olan ‘’Controlling’’de de bir süre çalıştıktan sonra mali işler müdürü pozisyonunda çalışmış. 2001 döneminde yaşanan kriz Süer Sülün’ün iş hayatında önemli bir etkiye sahip. Sebebi ise kriz döneminde Sülün’ün mali işlerden satış bölümüne geçmesi. Bayi geliştirme ve hafif ticari satış müdürü olarak görev yapan Süer Sülün elde ettiği başarılarla ve dürüst çalışma ahlakı ile 2007 yılında Mercedes Benz Türk A.Ş’nin Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevini üstlenmiş. Aynı zamanda şirketin İcra Kurulu üyeliğini de elde etmiş. 2016 yılında Brita Seeger’in ayrılması ile başkanlığa gelen Süer Sülün 30 yıllık bir emeğin sonunda bu noktaya geldiğini söylüyor.

BenzinLitre ile otomotiv ve akaryakıt sektörleri başta olmak üzere işinde ve hayatta başarılı olanların, kendi yolunu çizenlerin, ilham olanların hikayelerini sizler için paylaşmaya devam edeceğiz.


Tüm içerikler okundu!

Next page