BENZİNLOG
18
ocak
2020
Araç Bakım
BenzinLitre
Otomobil
Soğuk Havalarda Motoru Isıtmak

SOĞUK HAVALARDA MOTORU ISITMAK GEREKLİ Mİ?


soguk-havalarda-motoru-isitmak

Malum kış geldi, havalar soğudu. Bu soğuk havalar gelmişken sizin de işinize yarayacak bir konudan bahsedeceğiz; soğuk havalarda motoru ısıtmak.  Buz gibi soğuk havada motorunuzu korumak adına motorunuz ısınsın diye aracınızı boşta çalıştırıyorsanız, yanılıyorsunuz.  Bilinen yaygın bilginin aksine, motorun çalışmadan önce ısıtılmasına gerek yoktur. 

Teknik olarak bakıldığında araç hareketsizken motoru ısıtmak gereksizdir ve yakıt israfına sebep olur. Ama karbüratör kullanan eski tip bir aracınız varsa, evet soğuk havalarda motorunuzu ısıtmak için beklemeniz mantıklı olacaktır. Çünkü karbüratör, benzini hava karışımı yoluyla motordaki silindirlere gönderir ve yakıtın yanmasını sağlar.

Günümüz araçlarında karbüratör yoktur, yakıt enjeksiyonu sistemi vardır. Yakıt enjeksiyonu içerisindeki sistemler sayesinde aracın beyni, dış hava ısısına göre aracın silindirinde yakılacak yakıtın ve havanın karışım oranını otomatik olarak ayarlıyor. Yakıt enjeksiyonlu motora sahip olan araçlar daha çabuk ısınır hatta rölantide beklemesi ısınmayı yavaşlatır.

soguk-havalarda-motoru-isitmak

Görseldeki gibi eski tip, karbüratörlü bir aracınız varsa evet aracı sürmeden önce motoru ısıtmaya devam edin.  Ancak aracınız karbüratörlü değil ise yapmanız gereken tek şey aracın camının buğusunun çözülmesini beklemek ve aracı kullanmaya başlamaktır.Dolayısıyla; soğuk havalarda motoru ısıtmak istiyorsanız, aracı kullanın. Bir problem yaratmayacaktır.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page