BENZİNLOG
03
ocak
2021
Otomobil
Trafik Cezaları
Sis Farı Kaç Metre Aydınlatır?

Sis Farı Kaç Metre Aydınlatır?

Aydınlatmalar arabaların güvenliği açısından oldukça önem arz ediyor. Birden fazla araba far sistemleri mevcut; uzun far, kısa far, sis farı. Özellikle sis farları çoğu sürücü  nasıl ve ne zaman kullanması konusunda yeterli bilgi sahibi değil. Sis farları gereksiz gibi düşünülse bile bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Peki sis farı ne işe yarar? Araçlarda sis farları nasıl açılır? Sis farı kaç metre aydınlatır

Sis farları yağmurlu ve sisli hava koşullarında ışığın yoğun bir şekilde dağılımını sağlayarak aracın ön kısmındaki yolun, belirgin hale gelmesini sağlar. Genellikle sadece sol tarafı yanan bu uyarı ışıklar çift taraflı yanabilir halde üretilebiliyor. Sis farları ileriyi göstermek için değildir bu kısımda da akla ''Sis farı kaç metre aydınlatır?'' sorusu geliyor. Aracın yakın mesafesini 1-2 metre kadar aydınlatır ama fakat diğer farların aksine 60-70 derecelik açıyla aydınlatmak için kullanılır. 

Bu farlar geniş yayılan, kısa mesafeli ve düzgün yayılan bir ışık üretirler. Bu ışık desenleri yatay olarak keskin bir şekilde belirlenmiştir. Sis farlarında sarı renkli ampullerin kullanılması daha iyi sonuç verir. Bunun sebebi ise sis dumanları tarafından en az saçılmaya  uğrayan renk olmasından kaynaklanmaktadır.

Sis Farları Nasıl Açılır?

Arabaların sis farları genellikle direksiyonun sol tarafında bulunan koldan açılır. Bu kısımdan arka sis farı ve ön sis farı kolayca açılabilir. Bazı araçlarda ise  arka sis lambası, ön sis farı açılmadan açılmamaktadır. Bunun yanı sıra  kısa farlar kapatıldığında otomatik olarak sis lambaları da kapanmaktadır.

Sis farları nasıl açılır?  Detaylı öğrenim için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Uzun Far Kaç Metre Aydınlatır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere aracın aydınlatma sistemleri arabaların güvenliği açısından oldukça önem arz ediyor. Peki uzun far kaç metre aydınlatır? Uzun farın kullanılmadığı zamanlarda çoğunlukla kısa farlar kullanılır. Diğer merak edilen soru ise kısa far kaç metre aydınlatır?

1-Uzun Far

Uzun farlar fazla güçlü ışık yaydıkları ve en karanlık noktaları bile aydınlattıkları için her yerde kullanılmaz. Ayrıca uzun far 100 metreyi aydınlatabilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple uzun farların kullanılması gereken belli başlı alanlar vardır:

  • Çoğu sürücünün şikayetçi olduğu durumlardan biri olan anayolda seyir halindeyken arkada bulunan aracın uzun farlarını yakmasıdır veya karşı şeritte bulunana sürücünün gereksiz yere uzun farlarını kullanması. Bu durumlar kimi zaman istenmeyen kazalara yol açabilir. Bu yüzden  aydınlatma yetersizse uzun far kullanılmalıdır.
  • Karanlık bölgelerdeki viraj içerisini aydınlatmak için kullanılır.
  • Sis, kar, yağmur gibi görüşü mesafesini azaltacak havalarda.

2-Kısa Far

Kısa farlar normal kullanım koşullarında kullanılabilir. Ayrıca, kısa far 25 metreyi aydınlatabilme özelliğine sahiptir. Kullanılması gereken alanlar:

  • Aydınlatmanın yeterli olduğu yerlerde.
  • Öndeki aracı takip ederken.
  • Gündüz, görüşü azaltan sisli veya yağışlı vb. hava şartlarında kullanılır.

BenzinLitre uygulamasını indirip akaryakıt sektörünü takip etmeyi de ihmal etmeyin. Hangi istasyonda ne var, ne yok? En yakın, en ucuz istasyon nerede? Hepsi BenzinLitre’de !  BenzinLitre uygulamasını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz!

BenzinLitre İyi Yolculuk Diler..

Tüm içerikler okundu!

Next page