BENZİNLOG
04
temmuz
2021
Otomobil
Silindir Kapak Contası Nedir?

Silindir Kapak Contası Nedir?

"Eyvah! Conta yaktık, usta motor inecek dedi.” tabirini sıkça duymuşsunuzdur. Peki nedir bu meşhur yanan conta?  O meşhur contanın adı “Silindir Kapak Contası

Silindir bloğu ile kapak arasında yer alan silindir kapak contası, motorun olmazsa olmaz parçalarından biridir. Sıcaklığa ve basınca dayanıklı, ince lastik yapıya sahip olan silindir kapak contası sızdırmazlığı sağlar.  

Silindir kapağı ve motor bloğunun birleşim noktalarında motor gücü üretilir. Silindir kapak contası, yanma odalarının da bulunduğu bu birleşim noktalarında yer alır ve sızdırmazlığı sağlayarak yağ, su, kompresyon kaçaklarını önler. Birleşim noktalarında iki parça arasında boşluk oluşmaması için kullanılan dolgu malzemesi olarak da adlandırılabilir. 

Silindir Kapak Contası Neden Yanar?

Motor normalden fazla hararet yaptığında ilk önce silindir kapak contası yanar. Bunun sebebi motor hararet yaptığında sıcaklığa bağlı olarak silindir kafalarının ve motor bloğunun genleşmesidir. Conta yandığında yanma odasına soğutma suyu giriş yapar. Bu durum da araç performansının düşmesine, yakıtın israf olmasına ve motor ömrünün kısalmasına sebep olur.Silindir Kapak Contası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Contanın yanması belirtilerinin arasında,

> Egzozdan su gelmesi 

> Hararetin sürekli yükselmesi 

> Egzoz borusundan beyaz duman çıkması

> Çekiş kaybı

> Motor yağında renklenme

> Motordan sızan yağ ve soğutma sularının aracın altına akması

yer alır.

Aracınız bu belirtileri gösterdiğinde contanın acilen değiştirilmesi gerekir, aksi halde motorunuza ciddi zararlar verebilir. 


Otomobil parçalarıyla ilgileniyorsanız sizi "Marşpiyel Nedir?" başlıklı yazımıza bekleriz.

BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page