BENZİNLOG
31
ağustos
2020
Yakıt
Araç Bakım
Yakıt
Araç Bakım
Sıfır araçlarda egzoz muayene süresi kaç yıl?

Sıfır araçlarda egzoz muayene süresi kaç yıl?

Sıfır araçlarda egzoz muayene süresi aracınızı satın aldıktan 3 yıl sonradır. İlk egzoz muayenesini yaptırdıktan sonra ise her 2 yılda bir aracınızın egzoz muayenesini yaptırmanız gerekir. 

Trafikteki araçlar fosil yakıtları kullanarak içten yanmalı motorlar sayesinde çalıştığı için atık gazlar egzoz aracılığıyla aracın dışına atılır. Çevre ve insan sağlığı açısından tehlkikeli olabileceği için egzoz gazlarının kontrol altında tutulması amacıyla egzoz gazı emisyon ölçümü yapılır. 

 Egzoz muayenesi demek aracın egzoz emisyon ölçümünün yapılması demektir. Egzoz muayenesi trafiğe çıkan tüm araçlar için zorunluluktur.

Farklı tip araçlarda farklı egzoz muayene süreleri geçerlidir. Hususi(binek) ve resmi araçlarda ilk 3 yaş sonunda ve sonrasında da her 2 yılda bir egzoz muayenesi yaptırılır. Diğer motorlu taşıtlar(kamyonet, kamyon, tır vb.) ise egzoz muayene süresi 1 yıldır. Her yıl düzenli olarak yaptırılmalıdır. Egzoz muayenesinden muaf olan araçlar ise tarım ve orman traktörleri, motosikletler, 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, hibrit ve elektrikli araçlardır. 

Tüvtürk egzoz muayene ücreti ne kadar 2020?

Egzoz emisyon ölçümü yani egzoz muayenesi Tüvtürk ve bazı yetkili servislerde yapılır. 1 Ocak 2020 yılında belirlenen egzoz muayene ücreti 80 TL’dir. 

 

Tüm içerikler okundu!

Next page