BENZİNLOG
12
ocak
2021
Araç Bakım
Otomobil
Sıfır Alınan Araçlarda Egzoz Muayene Süresi

Sıfır Alınan Araçlarda Egzoz Muayene Süresi

Sıfır alınan araçlarda egzoz muayene süresi arabanın satın alınma tarihinden tam olarak 3 sene sonradır. Sonraki muayene işlemleri ise 2 senede  bir yaptırılmalıdır. Egzoz muayenesinin ise yönetmelikte 2 senede  bir yapılma zorunluğu araba servislerinin her yıl yaptırılması gerektiğinin söylenmesi  araç sahiplerinde kafa karışıklığına yol açmaktadır. ruhsatta muayene belgesinin olma zorunluluğunun kaldırılması ve egzoz pulunun farklı  belge ile verilmesi durumu git gide zorlaştırmakta. Peki araçların egzoz muayenesi kaç yılda bir yapılır? Bu durum sıfır alınan araçlarda egzoz muayene süresinde bir değişiklik gösterir mi ? 

Sıfır alınan arabaların egzoz muayenesi süresi genel muayene bitişine kadardır. Bu da demek oluyor ki aracınızı aldıktan sonra 3 senedir .Hususi araçlarda araca ait ruhsatta aracın ilk muayene geçerlilik tarihi yazmaktadır. Aracın genel muayenesi ve egzoz gazi emisyon ölçümü ilk muayene tarihinden itibaren her iki senede bir tekrarlanmaktadır.

TÜVTÜRK Egzoz Muayene Ücreti 2021

TÜVTÜRK egzoz muayene ücreti 2021 yılı itibariyle KDV dahil 90 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. TÜVTÜRK  haricinde  pek çok yetkili serviste de egzoz emisyon ölçümü yapılmaktadır. Bu servisler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kontrolü altında olup egzoz emisyon ölçümü yapmaya yetkilidirler.

 Egzoz emisyon Muayenenizin geçerli olmaması durumunda "Ağır Kusurlu" olarak değerlendirilir .Bu yüzden araç muayenenizi yaptırmadan önce mutlaka geçerli olmasına dikkat edin. Randevu almadan tüm sabit istasyonlarda bu hizmeti alabilirsiniz. 

Egzoz Muayenesi Gecikme Cezası

Araçlar eğer egzoz muayenesi yaptırmazsa egzoz muayenesi cezası almaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı egzoz emisyon oranlarına büyük  önem vermektedir. Egzoz muayenesini  yaptırmayıp  trafiğe çıkan araçların sürücülerine  cezai işlem uygulamaktadır. Peki egzoz muayenesi gecikme cezası ne kadar?

Egzoz muayenesi gecikme cezası 2021 yılı itibariyle 2067 Türk Lirası olarak uygulanmaktadır. Bu yüzden egzoz muayenesini yaptırmanız gerekmektedir. Aynı aracın belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olması durumunda motorlu araç  sürücüsüne 4136 Türk Lirası cezai işlem uygulanmaktadır.

Muayeneye gitmeden önce neler yapılmalı egzoz emisyon ölçümü önemi gibi detayları bilgileri Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir? yazımızdan bulabilirsiniz.

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler..

Tüm içerikler okundu!

Next page